Stolica Danii wyprzedza Sztokholm, Oslo, Wiedeń i Amsterdam — ustalono w pierwszym tego rodzaju badaniu „ekologiczności” 30 miast europejskich, przedstawionym na szczycie klimatycznym w Kopenhadze.
- Im większy poziom PKB na głowę mieszkańca tym wyższa świadomość ekologiczna i to znalazło swoje odbicie w rankingu. Wiąże się to nie tylko z inwestycjami ale także lepszą edukacją - ocenił James Watson, autor raportu.
Miasta oceniano w 8 kategoriach: emisji CO2, energetyki, budownictwa, transportu, gospodarki wodą, jakości powietrza, usuwania śmieci i wykorzystania gruntów, troską o środowisko.
-Wspieramy działania miast zmierzające do osiągnięcia skutecznej ochrony klimatu dostarczając im kompleksowe znormalizowane dane — stwierdził na konferencji prasowej Reinhold Achatz, szef centralnej jednostki badawczej w Siemensie. — Władze tych miast mogą wykorzystać to opracowanie do ustalenia hierarchii ważności w ich w działaniach mających zmniejszyć obecność związków węgla — dodał.
EIU obliczył, że ponad jedna trzecia mieszkańców ocenianych miast wciąż dojeżdża do pracy samochodem. Pozostałe 62 proc. korzysta z publicznego transportu, rowerów lub chodzi do pracy pieszo. Raport pokazuje, że niemal wszystkie miasta mają mniejszą emisję CO2 na głowę mieszkańca niż unijna średnia wynosząca 8,5 tony.