- Liczba zgłoszeń wynikających z assistance jest silnie skorelowana z trendami na rynku turystycznym. Z tego powodu udział interwencji w Egipcie był o 4 pkt proc. niższy w porównaniu do ubiegłorocznego sezonu - zauważa Tomasz Brożyna, dyrektor pionu operacyjnego Mondial Assistance. Najwięcej, bo 85 proc. interwencji dotyczyło wizyty u lekarza, następnie u dentysty (5 proc.) i hospitalizacji (3 proc.). Podobny rozkład dotyczy turystów, którzy wakacje spędzili w Polsce.
Podczas zagranicznych wycieczek po 2 proc. wypoczywających skorzystało w ramach ubezpieczenia z transportu medycznego i przyjazdu ambulansu. - W ubiegłym roku klienci złożyli prawie dwa razy więcej wniosków o ubezpieczenie turystyczne niż w latach poprzednich. Trend ten powtarza się także w 2011 r. – zauważa Paweł Zylm, prezes BRE Ubezpieczenia.
Patrząc na rynek assistance z szerszej perspektywy, najpopularniejszym ubezpieczeniem tego typu jest assistance samochodowy – posiada je aż 90 proc. osób, które w ogóle mają taką polisę, wynika z danych BRE Ubezpieczenia. Co trzeci klient w mBanku i MultiBanku, z którymi powiązany jest ubezpieczyciel, przy zakupie polisy samochodowej wybrał także opcję assistance.
Z kolei według Europ Assistance Polska, jedną z najbardziej popularnych usług assistance motoryzacyjnego jest podstawianie na miejsce wypadku lub awarii auta zastępczego, skorzystało z niej 27 proc. osób potrzebujących pomocy. - W ciągu ostatniego roku liczba wynajmowanych aut zastępczych podwoiła się – mówi Ryszard Grzelak, prezes firmy. Może być to skutek wytycznych przyjętych rok temu przez Polską Izbę Ubezpieczeń i Komisję Nadzoru Finansowego dotyczących tego, w jakich sytuacjach poszkodowanemu przysługuje zwrot kosztów pojazdu zastępczego. Według danych Izby do zaleceń stosują się wszyscy rynkowi gracze.
– Wyraźny wzrost zainteresowania polisami assistance obserwujemy od około pięciu lat. Polacy są coraz bardziej wymagający, więc firmy dostosowują się do potrzeb rynku i z każdym rokiem poszerzają ofertę – mówi Marcin Tarczyński, analityk Polskiej Izby Ubezpieczeń. Średni udział assistance w PKB pięciu najdojrzalszych rynków usług sektora assistance w Europie wyniósł w 2010 r. 0,89 promila, odnotowując stały wzrost od 2005 r. Udział ubezpieczeń assistance w polskim PKB to jedynie 0,02 promila.