Efektywne wykorzystanie danych satelitarnych, budowa systemu bezpieczeństwa kosmicznego oraz zwiększenie liczby absolwentów kierunków technicznych to priorytety polskiego rządu w tym zakresie na najbliższe lata. Zostało to zapisane w zaprezentowanej niedawno Polityce Przemysłowej Polski. Natomiast w opracowywanym przez Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii, przy współudziale POLSA, Krajowym Programie Kosmicznym wskazane zostaną szczegółowo działania oraz instrumenty finansowego wsparcia polskiego sektora kosmicznego. Wprowadzenie KPK planowane jest jesienią tego roku. Obecnie w eksploracji przestrzeni kosmicznej zachodzi wielka zmiana. Ogromną szansą dla sektora staje się rozwój New Space i nowych technologii oraz dostępność krajowych i unijnych funduszy. Już dziś małe i średnie przedsiębiorstwa tworzą instrumenty dostarczające dane kluczowe dla gospodarki i nauki.
Dzięki temu mogą być w przyszłości istotnymi graczami polskiego sektora kosmicznego. W najbliższych latach bardzo istotna będzie również budowa krajowego systemu bezpieczeństwa kosmicznego oraz finansowanie prac badawczo-rozwojowych i wdrożeniowych w zakresie wysokich technologii. Obserwujemy rosnący popyt sektora publicznego na rozwiązania przemysłu kosmicznego w zakresie danych satelitarnych.
Kluczowe staje się także zapewnienie ciągłej współpracy pomiędzy nauką, przemysłem a administracją państwową. I w tym widzimy ogromną rolę Polskiej Agencji Kosmicznej, która staje się integratorem potrzeb wielu podmiotów. Identyfikuje potrzeby administracji publicznej i społeczeństwa w zakresie wykorzystania technologii kosmicznych, śledzi osiągnięcia naukowe w tym zakresie oraz możliwości ich wdrożenia przez przemysł. Najbliższe lata to ogromna szansa na rozwój polskiego sektora kosmicznego i jestem przekonany, że możemy w pełni ją wykorzystać.
- Grzegorz Wrochna, prezes Polskiej Agencji Kosmicznej POLSA
Artykuł powstał w ramach dodatku promocyjno-informacyjnego Polska Kosmiczna.