Opłaty interchange w Polsce są najwyższe w Europie i wynoszą ok. 1,6 proc. wartości transakcji opłacanej kartą debetową i ok. 1,5 proc. przy kartach kredytowych, podczas gdy średnie w UE wynoszą odpowiednio ok. 0,7 proc. i 0,84 proc.
Komisja opracowała projekt, który zmierza do obniżenia opłat do 0,5 proc. w 2016 r. "Projekt wpisuje się w politykę rządu polegającą na upowszechnianiu obrotu bezgotówkowego" - powiedział podczas posiedzenia komisji jej przewodniczący Kazimierz Kleina (PO). Wskazał, że aby uniknąć opłat interchange niektórzy przedsiębiorcy dają rabaty, jeżeli klient płaci gotówką. Zdaniem senatora oznacza to, że sektor płatności bezgotówkowych w Polsce cofa się w rozwoju.
"Nasz cel jest taki, aby jeszcze w tym roku ustawa mogła zostać uchwalona. Robimy wszystko, by nadać szybkie tempo procedowania nad projektem" - powiedział. Dodał, że liczy, iż Senat zajmie się projektem na najbliższym posiedzeniu w przyszłym tygodniu, po czym dokument zostałby skierowany do dwutygodniowych konsultacji społecznych.
Zdaniem Kleiny wystawcy kart będą zainteresowani udziałem w konsultacjach, ich dochody z tytułu opłat interchange wynoszą bowiem 1,8 mld zł rocznie. "Jeżeli system transakcji bezgotówkowych się upowszechni, to mimo obniżenia opłat, ich dochody z tego tytułu mogą wzrosnąć" - zaznaczył przewodniczący komisji.
Senator Henryk Cioch (PiS) ocenił, że "projekt jest bardzo ważny i bardzo dobry dla konsumentów i milionów posiadaczy kart płatniczych".