A z porównania obecnej listy i tej sprzed 15 lat widać, że to były dobre lata dla naszej gospodarki. Przez ten czas obroty firm z listy wzrosły przeszło czterokrotnie, osiągając wartość 1,38 bln zł.
Zamów ranking Lista 500 w formacie XLS lub PDF
Postępy poczyniła prywatyzacja, powstały wielkie zagraniczne firmy i rozwinęły się pierwsze prawdziwe koncerny kontrolowane przez polski kapitał. Ale niestety po 20 latach transformacji pierwszy z nich – PSH Lewiatan – zajmuje dopiero 27. miejsce.
Te 15 lat to także nieustający wzrost pozycji stolicy na gospodarczej mapie kraju. Na Mazowszu jest zarejestrowanych już ponad 40 proc. wszystkich spółek z listy. Wyraźnie poprawiło pozycję też Dolnośląskie, a nieco słabiej Wielkopolska. Utrzymuje pozycję jeszcze tylko województwo pomorskie. Cała reszta Polski jest na naszej liście reprezentowana coraz słabiej.
Przez te lata poprawiła się też jakość współpracy „Rzeczpospolitej" z firmami. Coraz łatwiej jest nam uzyskiwać od nich wyniki. Niestety, w gorszych latach, a ubiegły rok do nich należał, wiele firm nie chce ujawniać danych finansowych. W tym roku wyników nie ujawniły m.in. Poczta Polska, Grupa PKP (tradycyjnie), Volkswagen Polska, Tesco i Michelin. Aż strach sobie wyobrazić, jak lista będzie wyglądać za rok, jeżeli spowolnienie gospodarcze się pogłębi.