Ostatnie lata przyniosły nam kilka niezwykle istotnych wydarzeń z punktu widzenia rozwoju telekomunikacji. Nie tylko w Polsce, ale i na całym świecie. Wciąż przyspieszająca globalna standaryzacja i komercjalizacja LTE sprawia, że na potrzeby tej technologii adaptowane są coraz to nowe zakresy częstotliwości. Historycznie pierwszym pasmem było 2600 MHz. Bardzo szybko okazało się jednak, że te zasoby są niewystarczające. Na potrzeby LTE zaczęto adaptować kolejne pasma, wcześniej przeznaczone dla dobrze już wszystkim znanych technologii GSM oraz UMTS. Doskonałym przykładem jest zbudowana w Polsce sieć LTE1800. W oparciu o nią świadczone są usługi pod markami Cyfrowy Polsat oraz Plus. Sieć ta została uruchomiona w roku 2010 i, co warte podkreślenia, była to pierwsza na świecie sieć LTE uruchomiona w tym zakresie częstotliwości.
Wdrożenie to jest tylko jednym z przykładów szybkiej ekspansji technologii LTE. Kolejnym ważnym krokiem w rozwoju tego standardu jest adaptacja pasma 3500 MHz (3.5 GHz). Pasmo to, do tej pory zarezerwowane dla starzejącej się już powoli technologii WiMAX, jest bardzo atrakcyjne z kilku powodów.
Korzyści z LTE TDD
Po pierwsze, oferuje znacznie większe zasoby (w sumie 400 MHz) w stosunku do innych pasm (np. pasmo 900 MHz, to 2x35MHz, a 1800 MHz – 2x75MHz).
Po drugie, jest to pasmo agnostyczne technologicznie. To oznacza, że operator świadczący usługi w tym paśmie może to robić w oparciu o dowolną, wybraną przez siebie technologię bez względu na treść decyzji rezerwacyjnej, przyznającej mu prawo korzystania z zasobów radiowych. Po trzecie, opłaty licencyjne w tym paśmie są – dzisiaj - kilkukrotnie niższe niż w pasmach 900 MHz, czy 1800 MHz. I wreszcie, po czwarte, ale tak naprawdę najważniejsze, całe dostępne zasoby w pasmach 900/1800 MHz są już zarezerwowane na wiele lat i nie ma praktycznej możliwości wygospodarowania nawet części dla nowych operatorów. Zatem jedyną możliwością wejścia dla rynek dla nowych, młodych podmiotów jest wykorzystanie w niewielkim stopniu zagospodarowanych pasm alternatywnych, np. 3.5 GHz.