Ponad 1 mld zł, o kilkanaście procent więcej niż rok wcześniej, warty był polski rynek data center w 2013 roku - podaje ATM, opierając się na danych zgromadzonych w najnowszym raporcie firmy analitycznej PMR poświęconym tej branży.
Według PMR, rynek usług oferowanych z wykorzystaniem centrów danych jest obecnie jednym z bardziej perspektywicznych segmentów całego rynku ICT w Polsce. Widać też wyraźnie ruch na rynku nowych powierzchni serwerowych w kraju. Analitycy PMR zauważają wprawdzie, że część inwestycji została przesunięta, ale spodziewają się finalizacji projektów w tym i kolejnych latach.
Uważają też, że aktualny pozostaje scenariusz skokowego wzrostu zasobów kolokacyjnych w kraju w centrach komercyjnych, prywatnych jak i łączących oba podejścia - hybrydowych.
Analitycy wyliczają, że w Polsce co roku przybywa 4-7 tys. m kw. nowej powierzchni serwerowej. Przekłada się to na przychody dostawców usług. Według kalkulacji PMR w ciągu ostatnich pięciu lat w ujęciu wartościowym rynek podstawowych usług oferowanych z wykorzystaniem centrów danych, czyli kolokacji, więcej niż podwoił swoją wartość, a dynamika wynosiła zawsze kilkanaście procent rocznie i była relatywnie odporna na czynniki makroekonomiczne. W jeszcze szybszym tempie w ostatnich dwóch latach wzrósł rynek hostingu serwerów.
Jeśli chodzi o przydział mocy, to dla 25 dużych centrów danych w Polsce oscyluje on w przedziale od nieco poniżej 1 MW do ponad 30 MW. "Pomimo ewidentnej zależności powierzchni brutto obiektu i jego mocy maksymalnej, rozrzut pomiędzy obiektami o podobnym metrażu jest czasem widoczny" - podaje PMR. Zdaniem analityków, wynika to z faktu, że niektórzy operatorzy w chwili podejmowania inwestycji w centra danych myślą "do przodu", starając się przewidzieć rozwój sytuacji na rynku i swoją własną ekspansję.