Historia placówki zaczęła się tuż po II wojnie światowej, kiedy to Jakub Wojciechowski założył bibliotekę. Przekazał na ten cel swój prywatny księgozbiór, który zgromadził w latach 30. XX w. dzięki przyjaźni Tadeusza Boya-Żeleńskiego. Dziś placówka jest ważnym punktem kulturalnym na mapie miasta i miejscem wydarzeń społecznych. Mieszkańcom służy od ponad 70 lat, a od kilku lat może się pochwalić nowoczesną, przestronną siedzibą.

Ranking Bibliotek 2020 - pełne zestawienie

Biblioteka współpracuje z licznymi organizacjami i stowarzyszeniami na terenie gminy. Poszła nawet o krok dalej, nawiązując współpracę z podmiotami spoza gminy. Od 1991 r. placówką kieruje Grażyna Szafraniak. Podkreśla, że biblioteka to m.in. wypożyczanie, organizowanie spotkań edukacyjnych i kulturalnych, nowoczesne technologie, ale przede wszystkim ludzie, którzy w niej pracują. Bardzo ważna jest atmosfera w pracy, pasja, chęć współdziałania i kreatywność samych bibliotekarzy.

Biblioteka miała na ten rok rozbudowane plany promowania czytelnictwa. Część udało się zrealizować, część z powodu pandemii nie doszła do skutku.

Mimo licznych ograniczeń placówka nie traci kontaktu z czytelnikami. Stara się inspirować ich do obcowania z kulturą, m.in. za pośrednictwem mediów społecznościowych.

W poniedziałek zachęca czytelników do wzięcia udziału w wirtualnych spotkaniach autorskich.

Wtorek to czas na kulturę online, czyli informacje o koncertach, muzyce i filmach udostępnianych w sieci. Od listopada ruszył nowy cykl spotkań „BiblioPrzetrwalnik" – o wyznaczonej godzinie biblioteka łączy się na Facebooku za pomocą platformy Zoom z mieszkańcami gminy i przyjaciółmi biblioteki, aby porozmawiać o literaturze, kulturze i codzienności w czasie epidemii koronawirusa.

Środę poświęcono dzieciom. Tego dnia przekazywane są inspiracje dla rodziców i nauczycieli, np. wykaz linków do stron, na których można znaleźć inspiracje do kreatywnych zabaw, eksperymentów oraz sposoby na edukację przez zabawę. Prezentowane są również filmiki nagrane przez bibliotekarzy.

Autopromocja
Ranking Samorządów

Poznaj najlepsze samorządy w Polsce

WEŹ UDZIAŁ

Czwartki przeznaczono z kolei na wspomnienia – przy bibliotece działa Izba Tradycji.

Piątek to propozycje na wesoło – informacje powiązane z książką i kulturą, ale także inspiracje kulinarne na weekend.

W listopadzie, gdy po raz wtóry biblioteki zostały zamknięte, placówka wprowadziła usługę „Książka na wynos": przed budynkami umieszczono pojemniki na książki, w których po zamówieniu drogą telefoniczną, e-mailową lub rezerwacji w katalogu online czytelnicy mogą odbierać zarezerwowane pozycje.

– Staramy się, by czytelnik nie zapomniał o bibliotece i wiedział, że cały czas na niego czekamy – deklaruje kierownictwo placówki.

Opinia dla „rz"

Grażyna Szafraniak, dyrektor Biblioteki Publicznej Miasta i Gminy Barcin

Otwartość na ludzi i ich oczekiwania jest drogą do sukcesu, a za przyczyną naszych osiągnięć zyskuje całe społeczeństwo Barcina, ponieważ gmina Barcin stała się znana w Polsce nie tylko w środowisku bibliotekarskim.

Pandemia, która spowodowała wiele zmian w codziennym funkcjonowaniu, jest dla nas trudnym czasem. Staramy się sprostać wymaganiom i planować działania na przyszłość. W jakiej formie one będą się odbywać – zobaczymy. Nie tracimy kontaktu z czytelnikiem, dzwonimy, rozmawiamy i przygotowujemy się na powrót normalności.