Nie zmienią się zasady w strefie przylotów. Tam tak, jak jest dotychczas samochody i busy będą mogły wysadzać odlatujących pasażerów, którzy jednak muszą dbać o swój bagaż, żeby przez pomyłkę nie zostawić go na podjeździe.

To główne zmiany w funkcjonowaniu stołecznego Lotniska Chopina podczas szczytu NATO (8-9 lipca) oraz podczas Światowych Dni Młodzieży przypadające na koniec lipca. Będą one obowiązywać już od 29 czerwca. Obydwa wydarzenia przypadają na szczyt wakacyjnych wyjazdów. Wg prognoz portu w lipcu ma zostać tam odprawionych o 100 tys. pasażerów więcej, niż w tym samym miesiącu rok temu, czyli łącznie 1,3 mln. A z tego powodu, że loty delegacji przylatujących na szczyt NATO będą miały status państwowych, więc ich lądowanie będzie miało status priorytetu. To może oznaczać niewielkie opóźnienia w lotach rozkładowych. Port zapewnia jednak, że przyłoży starań by ich nie było. System ochrony lotniska zostanie mocno wzmocniony, chociaż jak podkreśla dyrektor naczelny PPL i lotniska, Mariusz Szpikowski nie ma żadnych sygnałów, że w Polsce zwiększyło się zagrożenie terrorystyczne. Dodatkowe środki bezpieczeństwa obejmują m.in. dodatkowe patrole służb ochrony, zmiany w organizacji ruchu i postoju przed terminalem, a także nowe systemy monitoringu umożliwiające zapisywanie numerów rejestracyjnych pojazdów.

— Bezpieczeństwo podróżnych i pracowników wszystkich podmiotów operujących na terenie portu lotniczego jest dla nas najwyższym priorytetem — mówi Mariusz Szpikowski, dyrektor Lotniska Chopina. — Nie mamy żadnych sygnałów o zwiększonym poziomie zagrożenia. Mimo to wspólnie z Policją i Strażą Graniczną, podejmujemy działania, których celem jest zapewnienie wszystkim korzystającym z usług lotniska jeszcze wyższego poziomu bezpieczeństwa.

Od 29 czerwca przed terminalem na poziomie przylotów obowiązywać będzie całkowity zakaz zatrzymywania i postoju (wyjątek dotyczy taksówek rekomendowanych przez lotnisko). Służby lotniskowe będą usuwały wszystkie motory, skutery i rowery pozostawione w miejscach niedozwolonych- najczęściej stanowią one własność pracowników portu. W okresie szczytu NATO i Światowych Dni Młodzieży przed wjazdem na lotnisko pojawią się także punkty, na których policja może zatrzymywać i kontrolować kierowców i pojazdy.

Decyzją prezesa Urzędu Lotnictwa Cywilnego powiększone zostały granice administracyjnych lotniska o tereny parkingów i dróg dojazdowych przed terminalem (do ul. Gordona Benetta). Decyzja ta – wydana na wniosek Portów Lotniczych utrudni działalność nielegalnych taksówkarzy, którzy elegancko ubrani, nadal nagabują podróżnych, a wielu z nich, mimo ostrzeżeń znajdujących się wewnątrz terminalu daje się nabrać na wyjątkowo kosztowne kursy.

Wzmożone kontrole i zwiększone środki bezpieczeństwa nie spowodują dodatkowych uciążliwości dla podróżnych, ale trzeba się przygotować na wydłużony czas odpraw kontroli bezpieczeństwa.

— Z tego względu zachęcamy pasażerów do wcześniejszego przyjazdu na lotnisko, co pozwoli im na uniknięcie niepotrzebnego dyskomfortu związanego z dłuższą niż zwykle kontrolą – mówi Mariusz Szpikowski. Jednym z elementów poprawy jakości obsługi pasażerów na Lotnisku Chopina jest zmiana modelu zarządzania kontrolą bezpieczeństwa pasażerów i personelu portu lotniczego. Od 15 czerwca za kontrolę pasażerów i bagażu w terminalu odpowiada nowa firma ACS, zaś za kontrolę pracowników lotniska odpowiada Straż Ochrony Lotniska.