Z awsze działamy według zasady pro publico bono, mieszkańcy są dla nas najważniejsi i to dla nich realizujemy wszystkie nasze projekty. Chcemy zapewnić nie tylko udany start w dorosłe życie poprzez dobrą edukację, lecz również możliwość powrotu po studiach do dobrej pracy w naszej gminie – podkreśla Marceli Piekarek, wójt gminy Moszczenica.
Gmina zainwestowała w infrastrukturę dydaktyczną i sportową – wybudowana została m.in. hala sportowa oraz sala gimnastyczna w Babach. W Jarostach powstała szkoła podstawowa, której budowę sfinansowała IKEA. Ta ostatnia inwestycja jest przykładem dobrej współpracy pomiędzy samorządem a inwestorem, który sfinansował budowę nie tylko szkoły wraz z salą gimnastyczną, lecz również drogi dojazdowej do niej, a także sprzęt szkolny. Inwestycja ta pochłonęła w całości ponad 8 mln zł i w całości pokryta została ze środków IKEA, a nowoczesny budynek szkoły jest dumą gminy. W gminie rozpoczęta została budowa nowoczesnego systemu monitoringu wizyjnego. System będzie składał się docelowo z 200 wysokiej rozdzielczości kamer, które będą mogły zarejestrować każdy detal – od numerów tablic rejestracyjnych po rysy twarzy. Gmina pełna jest również wydarzeń kulturalnych. Doskonałym przykładem są zaplanowane na okres od 14 do 16 czerwca Chrześcijańskie Spotkania Młodych Moszczenica 2017 „Idźcie i głoście" organizowane przez gminę oraz moszczenicką parafię, pod patronatem władz województwa, powiatu oraz archidiecezji.
Moszczenica od zawsze charakteryzowała się wysokim poziomem innowacyjności. Już w 2011 r. we współpracy z Politechniką Częstochowską podjęto pierwszą próbę pozyskania środków na rzecz przeciwdziałania wykluczeniu cyfrowemu. Dzięki współpracy z Politechniką udało się wprowadzić w życie program „E-LEADER" dla gmin: Moszczenica, Ujazd, Będków, Czarnocin.
– Udało nam się pozyskać prawie 13 mln zł na projekt, który stał się dla nas skokiem cywilizacyjnym – 514 gospodarstw otrzymało sprzęt komputerowy oraz darmowy internet na okres pięciu lat, w 19 lokalnych punktach konsultacyjnych udostępniono mieszkańcom 57 komputerów z dostępem do internetu, co więcej, 90 proc. terenu wszystkich czterech gmin pokryte zostało nowoczesną siecią Wi-Fi, a decyzją UKE uwolniono pasmo 512 kb/s dla wszystkich mieszkańców całkowicie za darmo. Największą dumą napawa nas jednak licząca 200 km sieć szerokopasmowego internetu, której 80 km stanowi nowoczesna sieć światłowodowa, doprowadzona również do każdej szkoły, a w każdej z czterech gmin powstały nowoczesne serwerownie. Całość projektu nie byłaby jednak możliwa bez współpracy z Politechniką Częstochowską oraz bez wsparcia zespołu prof. Leszka Rutkowskiego, który bezinteresownie wspomógł nas swoją wiedzą – wylicza Marceli Piekarek.
Gmina Moszczenica rozpoczęła obecnie kolejny duży projekt, jakim są Moszczenickie Tereny Inwestycyjne. Zakłada on kompleksowe przygotowanie oraz uzbrojenie 3,5 ha terenów po byłych Zakładach Przemysłu Bawełnianego, w tym również o sieć światłowodową.