Ubezpieczenie samochodu – kto wypłaca odszkodowanie po kolizji z nieznanym sprawcą?

W 2017 roku do jednostek policji zgłoszono ponad 400 tys. kolizji drogowych z udziałem pojazdów silnikowych. Wynikają one najczęściej z roztargnienia i nieuważności kierowców. To jeden z głównych powodów, dla których warto mieć ważne ubezpieczenie samochodu. Do kogo zwrócić się w sytuacji, gdy sprawca zdarzenia ucieka i pozostaje niezidentyfikowany?

Publikacja: 30.04.2018 15:07

Ubezpieczenie samochodu – kto wypłaca odszkodowanie po kolizji z nieznanym sprawcą?

Kiedy możesz liczyć na pomoc Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego (UFG)?

UFG zajmuje się wypłatą odszkodowań w sytuacji, gdy sprawca kolizji lub wypadku nie został rozpoznany. Typową rekompensatą wypłacaną przez UFG jest zwrócenie kosztów leczenia, zadośćuczynienia lub renty. Do wypłacenia odszkodowania musisz jedynie wykazać, że powstała szkoda wynika z ruchu pojazdu biorącego udział w zdarzeniu, którego nie można zidentyfikować. Dotyczy to jedynie szkód wyrządzonych na osobie uczestniczącej w wypadku, takich jak uszczerbek na zdrowiu, śmierć czy uszkodzenie ciała. Jeśli jednak chodzi o uszkodzenia sprzętu, wiążą się one z odszkodowaniem wypłacanym przez UFG tylko na drodze wyjątku. Odnosi się to do sytuacji, w których podczas stłuczki doszło do uszkodzenia ciała uczestnika wypadku i u którego objawy trwały powyżej 14 dni.

Ubezpieczenie dobrowolne a odszkodowanie z UFG

W momencie, gdy posiadasz dobrowolne ubezpieczenie samochodu (takie jak autocasco), to z niego zostanie przyznane odszkodowanie. UFG może zwrócić jedynie różnicę między uzyskanym odszkodowaniem a wartością szkody. Przykładem takiej różnicy mogą być potrącenia kosztów części samochodowych, których wysokość jest odejmowana zgodnie z ustaleniami zapisanymi w dokumencie OWU (Ogólne Warunki Ubezpieczenia) twojej polisy.

Jak można zgłosić szkodę do UFG?

Zgłoszenia szkody można dokonać przez dowolny zakład ubezpieczeń oferujący obowiązkowe ubezpieczenie OC. Dotyczy to sytuacji, w których:

sprawca kolizji zbiegł i nie został zidentyfikowany,

sprawca będący rolnikiem lub posiadaczem pojazdu mechanicznego nie miał ważnego obowiązkowego ubezpieczenia OC.

Ubezpieczenie samochodu – co zrobić, jak kierowca nie posiada ważnej polisy?

Jeśli sprawca kolizji lub wypadku nie posiada ważnego ubezpieczenia OC, w pierwszej kolejności któraś ze stron powinna wezwać policję. Jeśli sprawca nie ma ważnej polisy i jest cudzoziemcem, UFG zobowiązany jest do wypłaty odszkodowania, tylko jeśli poszkodowany ma polskie obywatelstwo.

Oświadczenie sprawcy kolizji – co musi zawierać?

W dokumencie, który będzie podstawą do wypłacenia odszkodowania nie może zabraknąć informacji, takich jak:

data i miejsce zdarzenia

,

numery rejestracyjne i VIN pojazdów

 biorących udział w zdarzeniu,

informacje o modelach pojazdów,

dane osób biorących udział w zdarzeniu (w tym także świadków) – 

imiona i nazwiska, adresy, numery telefonów

,

oświadczenie o okolicznościach zdarzenia

 – wykonane w porozumieniu ze sprawcą lub w towarzystwie policji,

nr polisy i nazwa ubezpieczalni

 wystawiającej polisę.

Na jakie kwoty możesz liczyć?

W przypadku obowiązkowego ubezpieczenia OC Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny zobowiązany jest do wypłaty 100 proc. należnych świadczeń.

Kiedy możesz liczyć na odpowiedź Funduszu?

UFG jest zobowiązany w ciągu 30 dni od zgłoszenia szkody zdecydować, czy dane zdarzenie jest objęte odpowiedzialnością z ich strony. Jeśli ustalenie odpowiedzialności nie będzie możliwe – UFG spełni twoje roszczenie w przeciągu 14 dni od momentu, w którym ustalenie odpowiedzialności stanie się możliwe.

Czy można złożyć reklamację do UFG?

Jeśli Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny nie przyzna ofierze wypadku lub kolizji wystarczającej kwoty odszkodowania, może ona ubiegać się o reklamację. Jest ona składana w formie pisemnej lub drogą telefoniczną. Termin odpowiedzi na złożoną reklamację wynosi 30 dni, jednak nie może on trwać dłużej niż 60 dni od momentu przyjęcia zgłoszenia. Odpowiedź na złożoną reklamację jest udzielana zazwyczaj w formie papierowej.

Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny a upadłość ubezpieczyciela

Ogłoszenie upadłości przez towarzystwa ubezpieczeniowe jest obecnie mało prawdopodobne, jednak większość kierowców woli być przygotowana również na takie zdarzenia. Kto pokryje twoje zobowiązania, jeśli spowodujesz kolizję, a twoja ubezpieczalnia upadnie? W tej sytuacji to UFG przejmuje zobowiązanie ubezpieczalni. Oznacza to, że twoje ubezpieczenie samochodu jest ważne również po upadłości ubezpieczyciela. Gdy spowodujesz stłuczkę, to UFG wypłaci poszkodowanemu należne świadczenia.

Czym jeszcze zajmuje się UFG?

Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny jest instytucją, która dba o uszczelnienie systemu OC, w tym także o zminimalizowanie liczby aut poruszających się po polskich drogach bez obowiązkowego ubezpieczenia. Dlatego są oni odpowiedzialni za ściąganie kar od nieubezpieczonych osób. Na platformie UFG znajdziesz informacje o tym, czy dana osoba ma ważną polisę ubezpieczenia oraz czy w ciągu 5 ostatnich lat pojawiły się szkody zgłoszone z twojego OC. Jak sprawdzić, czy sprawca wypadku lub kolizji ma wykupione OC? Wystarczy wpisać w bazę UFG numer rejestracyjny lub VIN, a także datę zdarzenia. Cała procedura jest w pełni darmowa. Istnieje również aplikacja mobilna, w której możesz bezpłatnie sprawdzić te same informacje.

Ekonomia
Podcast „Twój Biznes”: Nowe restrykcje USA na chipy: Polska w gronie krajów drugiej kategorii
Ekonomia
Biznes ma szansę zbudować kapitalizm interesariuszy
Ekonomia
Wojciech Trojanowski, członek zarządu Strabag Polska: Jest optymizm, ale i wiele wyzwań
Ekonomia
Pogrom byków na GPW. Gdzie jesteś św. Mikołaju?
Materiał Promocyjny
Kluczowe funkcje Małej Księgowości, dla których warto ją wybrać
Ekonomia
Gaz może efektywnie wspierać zmianę miksu energetycznego
Materiał Promocyjny
Najlepszy program księgowy dla biura rachunkowego