Kiedy możesz liczyć na pomoc Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego (UFG)?
UFG zajmuje się wypłatą odszkodowań w sytuacji, gdy sprawca kolizji lub wypadku nie został rozpoznany. Typową rekompensatą wypłacaną przez UFG jest zwrócenie kosztów leczenia, zadośćuczynienia lub renty. Do wypłacenia odszkodowania musisz jedynie wykazać, że powstała szkoda wynika z ruchu pojazdu biorącego udział w zdarzeniu, którego nie można zidentyfikować. Dotyczy to jedynie szkód wyrządzonych na osobie uczestniczącej w wypadku, takich jak uszczerbek na zdrowiu, śmierć czy uszkodzenie ciała. Jeśli jednak chodzi o uszkodzenia sprzętu, wiążą się one z odszkodowaniem wypłacanym przez UFG tylko na drodze wyjątku. Odnosi się to do sytuacji, w których podczas stłuczki doszło do uszkodzenia ciała uczestnika wypadku i u którego objawy trwały powyżej 14 dni.
Ubezpieczenie dobrowolne a odszkodowanie z UFG
W momencie, gdy posiadasz dobrowolne ubezpieczenie samochodu (takie jak autocasco), to z niego zostanie przyznane odszkodowanie. UFG może zwrócić jedynie różnicę między uzyskanym odszkodowaniem a wartością szkody. Przykładem takiej różnicy mogą być potrącenia kosztów części samochodowych, których wysokość jest odejmowana zgodnie z ustaleniami zapisanymi w dokumencie OWU (Ogólne Warunki Ubezpieczenia) twojej polisy.
Jak można zgłosić szkodę do UFG?
Zgłoszenia szkody można dokonać przez dowolny zakład ubezpieczeń oferujący obowiązkowe ubezpieczenie OC. Dotyczy to sytuacji, w których:
sprawca kolizji zbiegł i nie został zidentyfikowany,
sprawca będący rolnikiem lub posiadaczem pojazdu mechanicznego nie miał ważnego obowiązkowego ubezpieczenia OC.