Czwarta fala pandemii bije w hotele. Znów pustoszeją

Pogarszają się prognozy dla branży hotelowej. Rozlewająca się czwarta fala pandemii coraz mocniej odstrasza gości. Jak podała w czwartek Izba Gospodarcza Hotelarstwa Polskiego (IGHP), liczba rezerwacji coraz szybciej maleje.

Publikacja: 18.11.2021 11:02

Hotel

Hotel

Foto: AdobeStock

W listopadzie już tylko 29 proc. hoteli wskazuje na wykorzystanie powyżej 40 proc. miejsc, w tym niespełna jedna piąta obiektów zakłada obłożenie przekraczające 50 proc. – wynika z badania, jakie IGHP przeprowadziła pomiędzy 4 a 10 listopada w przeszło 160 hotelach zlokalizowanych we wszystkich województwach. Z kolei w grudniu trzy czwarte hoteli ma zarezerwowane nie więcej niż 30 proc. miejsc, a w styczniu podobny wynik deklaruje już 82 proc. hoteli. Przy tym w grudniu 40 proc. hoteli ma zaplanowane obłożenie co najwyżej jednej dziesiątej miejsc, a na tak niski poziom rezerwacji w styczniu wskazuje już prawie dwie trzecie hotelarzy.

- Widoczny jest dalszy spadek udziału gości wypoczynkowych i krótkie okienko rezerwacyjne, dodatkowo skracające się w efekcie wzrostu dziennej liczby zakażeń w ostatnich tygodniach – podała IGHP w komunikacie.

Czytaj więcej

W małych sklepach coraz drożej. Duże sieci odpierają inflację

Prognozowany na okres świąteczny szczyt zachorowań osłabia szanse na przyciągnięcie większej liczby gości do hoteli wypoczynkowych. Przy tym osłabienie frekwencji w końcówce roku nie jest dla branży zaskoczeniem. Jeszcze w wakacje większość hotelarzy spodziewała się w końcu jesieni malejącego wykorzystania miejsc.

Sytuację branży wyjątkowo mocno poszkodowanej przez pandemię nieco poprawiły wakacje: przykładowo w lipcu ponad trzy czwarte hoteli miało frekwencję na poziomie powyżej 40 proc., przy czym ponad połowa odnotowała przeszło 60-procentowe wykorzystanie miejsc. Jeszcze lepsze wyniki przyniósł sierpień, nie tylko w hotelach wypoczynkowych: w dużych miastach obłożenie sięgało 50 proc., co jest wynikiem porównywalnym do okresu sprzed pandemii (choć przy niższych cenach). Z kolei od początku września zaczął się bardzo duży ruch w segmencie spotkań biznesowych i konferencji.

Mimo to, w branży hotelarskiej przewidywania co do osiągnięcia zysku z działalności operacyjnej nadal są bardzo pesymistyczne. 87 proc. hoteli nie zakłada go wcześniej niż na koniec 2022 r. Przeszło połowa hotelarzy uważa, że będzie to możliwe jeszcze później.

IT
Każdy może sprawdzić, czy jego dane wyciekły. Rządowa aplikacja zaliczyła wpadkę
Ekonomia
Prace artystów zamiast kolorowych kalendarzy
Ekonomia
XV Europejski Kongres Gospodarczy w Katowicach przyniósł nowe rekordy
Ekonomia
Recep Tayyip Erdogan zwyciężył, lira traci
Materiał partnera
Chcemy przyłączać klientów
Ekonomia
Finlandia świętuje i oferuje bezpłatne wycieczki. Jest jeden warunek