Szykujące się do aukcji częstotliwości 5G telekomy mają za sobą udane półrocze. Przychody trzech z czterech największych grup telekomunikacyjnych w kraju urosły, a wszyscy zarobili więcej niż przed rokiem. Przed nimi ważne decyzje.
Przed aukcją
Według szacunków „Rz" Orange Polska, P4 (Play), T-Mobile Polska i Grupa Cyfrowy Polsat uzyskały w w tym czasie 18,7 mld zł przychodu, o 2,8 proc. więcej niż rok wcześniej. Grono ich użytkowników usług mobilnych powiększyło się w tym czasie o 2,1 mln, m.in. za sprawą przejęć wirtualnych sieci Virgin (przez Playa) i Premium Mobile (przez Plusa).
To dobra podstawa, by sfinansować opłaty za rezerwację częstotliwości dla sieci 5G, które rozdysponować ma państwo. Kiedy to się stanie – ciągle nie wiadomo.
Deutsche Telekom, właściciel T-Mobile Polska, spodziewa się startu aukcji 5G w czwartym kwartale tego roku, a rozstrzygnięcia w pierwszym kwartale roku 2022. Czy tak faktycznie będzie – dopiero się okaże, bo – przypomnijmy – następca Marka Zagórskiego w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, Janusz Cieszyński, informacje na temat dalszych kroków wobec aukcji zapowiedział na po wakacjach. Czy to wtedy poznamy datę startu aukcji, nie jest jednak pewne.