Rynek systemów ERP (planowanie zasobów przedsiębiorstwa) będzie się rozwijał w rocznym tempie około 2,9 proc., osiągając wartość blisko 270 mln dol. w 2021 r. – prognozuje firma analityczna IDC. Nowatorskie rozwiązania zyskują w Polsce popularność, ale wolniej niż na Zachodzie.
– Coraz więcej firm inwestuje w bardziej zaawansowane rozwiązania, takie jak CRM, czyli relacje z klientami, w zaawansowane moduły produkcyjne i w Business Intelligence, natomiast w dalszym ciągu odstajemy od firm zachodnich jeżeli chodzi o wykorzystywanie rozwiązań informatycznych w sektorze MŚP – komentuje Wojciech Obst, dyrektor techniczny DPS Software. Najbardziej popularnymi systemami w polskich przedsiębiorstwach jest oprogramowanie finansowo-księgowe i kadrowo-płacowe.
Kontrola wydatków
Systemy ERP usprawniają szereg procesów w firmie, co przekłada się na optymalizację kosztów i kontrolę wydatków. Comarch podaje przykład jednego ze swoich klientów, firmy zajmującej się wynajmowaniem maszyn rolniczych.
– Inwestycja w system ERP zwróciła się przedsiębiorcy już po kilkunastu miesiącach. Odpowiednio przygotowane raporty, analizujące zużycie paliwa, pozwoliły wykryć kradzieże paliwa przez ich operatorów. W przeciętnej firmie koszt paliwa jest stosunkowo niewielki, ale koszt 1 baku w kombajnie sięga około 4 tys. zł i jest to bardzo duży składnik kosztowy w tej firmie – podkreśla Zbigniew Rymarczyk, wiceprezes Comarchu. Dodaje, że równie ważna jak oszczędności jest minimalizacja ryzyka błędu ludzkiego, optymalizacja czasu pracy i lepsze wykorzystanie zasobów kadrowych.