Dostęp do sieci oparty na infrastrukturze światłowodowej typu FTTH i FTTN jest najefektywniejszym sposobem dostarczenia łączy największych prędkości i enablerem nowego rodzaju usług świadczonych online - tak brzmi ogólnoeuropejski konsensus w sprawie sposobu budowy stacjonarnej sieci przyszłości. Mimo zgody co do ogólnego kierunku zmian, nie ma wspólnej dla całej Unii Europejskiej polityki regulacyjnej dotyczącej światłowodów.
[srodtytul]Część krajów bez regulacji[/srodtytul]
W części krajów europejskich, takich jak Norwegia, Dania, Włochy i Grecja regulatorzy rynków i prawodawcy nie stworzyli jakichkolwiek przepisów odnoszących się do infrastruktury światłowodowej. Jak tłumaczą analitycy firmy IDATE Consulting & Research, która przygotowała raport "FTTx 2010 Markets & Trends, Facts & Figures", w tych krajach brak regulacji jest skutkiem albo małej liczby graczy rynkowych zaangażowanych w rozwój infrastruktury światłowodowej (Włochy), lub małego w sensie geograficznym obszaru regulacji, na którym nie ma dominującego gracza (Dania). Przepisów regulujących rynki FTTx nie ma także w Europie Wschodniej: Polsce, Słowacji, Słowenii i innych.
[srodtytul]Belgia i Szwajcaria: zachęty inwestycyjne[/srodtytul]
Wśród krajów, które także nie zdecydowały się na wprowadzenie całościowej polityki regulacyjnej rynków FTTx, ale wprowadziły przepisy zachęcające do inwestowania w światłowody są Belgia i Szwajcaria. IBPT, belgijski regulator rynku, kładzie nacisk na rozwiązania zachęcające lokalne samorządy do inwestycji. Z kolei szwajcarski regulator ComCom skupił się na kwestiach współdzielenia infrastruktury optycznej między operatorami. ComCom organizuje także np. spotkania konsultacyjne pomiędzy poszczególnymi graczami rynków FTTx.