Od wejścia do UE Polska zetknęła się z nowym wyzwaniem, jakim jest kapitalizm poprzemysłowy, oparty na szerokim wachlarzu usług, nowoczesnych technologiach i wiedzy. W naszej gospodarce, zwłaszcza w jej publicznej części, dominują zachowania i myślenie typowe dla epoki industrialnej, opartej na wielkoseryjnej produkcji materialnej i masowej konsumpcji. Pojawia się więc teza, iż dalsza skuteczna modernizacja kraju wymaga nie tylko kapitału finansowego i nowych technologii, lecz także – przynajmniej w tej samej proporcji – nowego typu świadomości społecznej.
Z inicjatywy Ministerstwa Gospodarki wystartował program prywatyzacji pracowniczej polegający na stworzeniu systemu udzielania gwarancji i poręczeń spółkom z udziałem pracowników i jednostek samorządu terytorialnego. Wydaje się, iż idea ta to świadome nawiązanie do wartości zawartych w nowej fazie modernizacji kapitalizmu. Jednak praktyka transformacji pokazuje, że jest to idea kontrowersyjna.
Koncepcja własności pracowniczej pojawiła się w Polsce w latach 1980 – 1981. W latach 1989 – 1991 powstały projekty rozwiązań legislacyjnych umożliwiających prywatyzację pracowniczą, utworzony został Bank Własności Pracowniczej, aby kredytować powstające spółki pracownicze.
Najciekawszą inicjatywą z początku lat 90. była próba przekształcenia w spółkę pracowniczą Warszawskich Zakładów Telewizyjnych Elemis, zatrudniających wówczas ok. 5 tys. ludzi. Przyjęto koncepcję własności mieszanej: Skarb Państwa wnosi do spółki majątek trwały, a pracownicy – udziały w formie pieniężnej. Warunkiem powodzenia było przekonanie pracowników do przeznaczenia oszczędności na kupno akcji spółki. Zespół ekspertów przeprowadził ponad 200 spotkań informacyjnych z udziałem 20 – 30-osobowych grup pracowników.
W efekcie ok. 4,5 tys. osób podpisało deklarację kupna akcji za gotówkę, za równowartość miesięcznej płacy. Projekt nie zyskał jednak akceptacji ministrów przekształceń własnościowych oraz finansów. Można przypuszczać, że stanowił on konkurencję dla głównego narzędzia przekształcania dużych przedsiębiorstw przemysłowych, jakim była prywatyzacja pośrednia.