[srodtytul]Przewagi i czynniki ryzyka[/srodtytul]
Spółka w prospekcie chwali się pozycją niekwestionowanego lidera rynku, świetnie rozpoznawalną marką, największą w Polsce stabilną bazą klientów oraz dużą siecią dystrybucji.
Za to wśród czynników ryzyka znalazła się m.in. rosnąca konkurencja na rynku ubezpieczeniowym w Polsce, ewentualne spory pracownicze wynikające z wprowadzanej restrukturyzacji, ograniczone możliwości lokowania środków i duża część aktywów w papierach skarbowych, których wycena zależy m.in. od ratingu Polski. Wśród zagrożeń znalazły się też wpływy polityczne (możliwość mniej korzystnych transakcji ze Skarbem Państwa i jego spółkami) oraz możliwości odmiennej interpretacji postanowień ugody między Skarbem Państwa i Eureko oraz ewentualne związane z tym spory. W prospekcie uwzględniono też zagrożenia charakterystyczne dla branży ubezpieczeniowej, takie jak wydarzenia katastroficzne, rosnące wysokości odszkodowań, zmiany demograficzne. Niekorzystny wpływ na sytuację spółki mogę mieć też roszczenia reprywatyzacyjne dotyczące nieruchomości posiadanych teraz przez spółkę.
[b]Obietnice zysków i dywidendy[/b]
PZU w 2009 r. zanotowało 3,76 mld zł zysku netto wobec 2,33 mld zł rok wcześniej.
6 kwietnia zarząd podjął uchwałę w sprawie polityki dywidendy, zgodnie z którą wysokość wypłacanych akcjonariuszom zysków nie powinna być niższa niż 25 proc. i nie wyższa niż 45 proc. zysku netto wykazanego w skonsolidowanych sprawozdaniach finansowych. Ponadto uwzględniono kilka dodatkowych ograniczeń mających zabezpieczyć PZU np. przed obniżeniem funduszy własnych.