Powodem entuzjazmu inwestorów była informacja Skarbu Państwa o zamiarze wymiany całego pakietu (50,67 proc.) w puławskich zakładach zgodnie z obowiązującym parytetem, według którego za jeden walor ZAP przysługuje 2,5 akcji nowej emisji ZAT.
Zbieranie zapisów zakończono wczoraj. – Celem konsolidacji jest stworzenie polskiego i europejskiego lidera w sektorze chemicznym, który będzie w stanie osiągać lepsze od rynku wyniki operacyjne i stopy zwrotu – tłumaczą przedstawiciele resortu.
Zaznaczają, że po przeprowadzeniu oferty ZAT ma szansę stać się jednym z filarów polskiej giełdy. – Wielkość spółki, jej spodziewana kapitalizacja i płynność dają podstawy do rozważań na temat wejścia w przyszłości ZAT w skład indeksu WIG20 – dodaje MSP.
Nie wiadomo, jak zachowa się resort w przypadku przekroczenia progu 33 proc. w Tarnowie, a przy wymianie całego pakietu w ZAP na pewno do tego dojdzie (dziś kontroluje 32,05 proc. kapitału ZAT).- Będziemy podejmować decyzje po uzyskaniu informacji o strukturze akcjonariatu ZAT po przeprowadzeniu oferty – odpowiada MSP.