Podstawową słabością struktury gospodarczej regionu jest gorzej niż w innych województwach rozwinięty sektor usług, zarówno rynkowych, jak i nierynkowych. Poważnego wzmocnienia wymaga potencjał rozwojowy w sferze kapitału ludzkiego: edukacja, szczególnie w szkołach wyższych, szkolenia pracowników oraz rozwój przedsiębiorczości. Konieczne jest także zwiększenie wpływu sfery B+R na unowocześnianie gospodarki. Elementy gospodarki opartej na wiedzy, dzięki której odbywa się postęp we współczesnym świecie, z największym trudem dają się zauważyć w województwie podkarpackim.
[srodtytul]Dolina Lotnicza – niewykorzystana szansa[/srodtytul]
Jedną z szans rozwojowych regionu, mogących wpłynąć na szybszy przyrost wartości dodanej, jest rozwój sektora usług rynkowych. Działania w tej dziedzinie powinny być przede wszystkim nastawione na wspieranie przedsiębiorczości lokalnej, gdyż skłonność do podejmowania działalności gospodarczej jest w regionie stosunkowo niska.
Należy rozbudowywać tzw. infrastrukturę okołobiznesową, czyli tworzyć firmy szkoleniowe, doradcze, reklamowe, informatyczne, public relations i biura rachunkowe. Rozwój tego typu przedsięwzięć, składających się na przyjazne środowisko dla tworzenia kolejnych przedsiębiorstw, może stać się kołem zamachowym dla przedsiębiorczości, wzrostu gospodarczego i przyciągnięcia nowych inwestorów.
Niewykorzystaną szansą podkarpackiego jest Dolina Lotnicza (Rzeszów, Mielec, Krosno). Występuje tam wysoka koncentracja firm przemysłu lotniczego, ośrodków naukowo-badawczych oraz rozwiniętego zaplecza edukacyjnego i szkoleniowego. Walor specjalizacji pozostaje jednak nie w pełni wykorzystany. W strukturze przemysłu przetwórczego przemysł lotniczy nie zajmuje wysokiej pozycji.