Przez ostatnie trzy lata wszystkie fundusze obligacji zanotowały zyski. Wartość jednostki najlepiej zarządzanego w tym okresie Amplico Life Obligacji zwiększyła się o ponad 25 proc., a najsłabszego w tej grupie, Ergo Hestia Bezpieczny, jedynie o 4,74 proc. Fundusze ze środka zestawienia zarobiły 13 – 14 proc.
Akcyjnym wiodło się gorzej. W ciągu ostatnich trzech lat poniosły straty, najmniejsze PZU Życie Akcji (17,95 proc.), a największe Amplico Life Akcji (53,41 proc.). Trudno się temu dziwić, skoro ponad połowa tego okresu przypada na giełdową bessę.
Ogromnie zróżnicowane są także wyniki uzyskane w krótkim okresie. W pierwszym półroczu oba fundusze akcyjne oferowane przez Allianz uzyskały stopy zwrotu przekraczające 13 proc. Natomiast aż osiem innych funduszy akcyjnych (spośród 13) odnotowało straty. Pod kreską znalazł się też obligacyjny Allianz (jako jedyny z tej kategorii). Również inny fundusz tego towarzystwa, stabilnego wzrostu, ma przeciwstawne wyniki w porównaniu z konkurentami – jako jedyny z tej grupy zanotował straty zarówno w pierwszym półroczu, jak i w ostatnich czterech kwartałach.
– Drugi kwartał tego roku był znacznie mniej udany dla inwestujących w akcje oraz w papiery dłużne niż trzy pierwsze miesiące – twierdzi Kamil Gaworecki, zarządzający w PZU Asset Management. – Wygasanie części programów stymulujących gospodarki, symptomy spowolnienia wzrostu w Chinach, a przede wszystkim problemy finansowe państw europejskich wzmogły obawy o powrót kryzysu.
Efektem była korekta na giełdzie i utrata w drugim kwartale części tego, co udało się zarobić funduszom przez trzy pierwsze miesiące.