Struktura własnościowa największych firm regionu Europy Środkowo-Wschodniej w 2009 roku nie uległa większej zmianie w porównaniu z rokiem poprzednim. Na Liście 500 Europy Środkowo-Wschodniej wciąż dominuje kapitał zagraniczny. Takich firm jest 286 i odpowiadają one za prawie 55 proc. łącznych przychodów wszystkich firm z zestawienia i około 40 proc. zysków. Drugą grupę stanowią podmioty z większościowym udziałem państwa. Zaledwie 96 takich firm odpowiada za ponad 25 proc. przychodów i 42 proc. zysków. Najniższy udział w przychodach (około 20 proc.) mają krajowe podmioty prywatne, których na liście jest 118.
Największa firma państwowa w regionie, PKN Orlen, wypracowała 15,7 mld euro przychodu i jest pod tym względem przeszło 3,5 razy większa od największej spółki kontrolowanej przez lokalny kapitał (ukraiński Matinvest Holding). Wśród firm kontrolowanych przez zagraniczny kapitał liderem jest węgierski MOL, którego przychody w ubiegłym roku sięgnęły 11,5 mld euro.
W czołowej dziesiątce największych spółek kontrolowanych przez państwo znajduje się pięć firm z Polski, trzech przedstawicieli ma Ukraina, a dwóch Czechy. W sumie te dziesięć państwowych firm wypracowało prawie 11 proc. łącznych przychodów spółek z Listy 500.
[srodtytul]Ukraina, Serbia i Polska[/srodtytul]
Uwzględniając liczbę wszystkich spółek z danego kraju na Liście 500, najwyższy odsetek firm kontrolowanych przez państwo mają kraje bałkańskie. W Chorwacji przekracza on 41 proc., a w Serbii 33 proc. Na trzecim miejscu z 24-proc. udziałem firm państwowych znajduje się Słowacja. Udział polskich państwowych firm, których na liście jest najwięcej (41), wynosi około 23 proc., co daje czwarte miejsce.