[b]Urząd Komunikacji Elektronicznej[/b] opublikował analizę na temat możliwości zastosowania instytucji tzw. usług świadczonych w ogólnym interesie gospodarczym (UOIG) do realizacji inwestycji telekomunikacyjnych z wykorzystaniem środków publicznych. Dzięki zastosowaniu UOIG dotacja taka nie jest traktowana jako pomoc publiczna, umożliwia finansowanie do 85 proc. wartości projektu i nie wymaga notyfikacji w [b]Komisji Europejskiej[/b].
Według analizy przygotowanej na zlecenie UKE przez kancelarię G[b]rynhoff Woźny i Wspólnicy[/b] UOIG można zastosować przede wszystkim do projektów realizowanych w ramach Regionalnych Programów Operacyjnych oraz Programu Operacyjnego Polski Wschodniej. Nie nadają się natomiast do działań 8.3 i 8.4 Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka. Z korzystnych zasad wykorzystania dofinansowania na projekty realizujące usługi ogólnego interesu gospodarczego mogą skorzystać samorządy, spółki samorządowe oraz – pośrednio, dzięki umowie z samorządem – operatorzy telekomunikacyjni.
Autorzy analizy wskazują na przykład Francji, gdzie instytucja usług świadczonych w ogólnym interesie gospodarczym z powodzeniem jest stosowana od kilku lat w realizacji inwestycji telekomunikacyjnych z wykorzystaniem środków publicznych. Komisja Europejska nie miała zastrzeżeń do zastosowania tego mechanizmu przez Francuzów.
UOIG może ułatwić i przyspieszyć wykorzystanie środków w startujących w Polsce publiczno-prywatnych projektach inwestycji telekomunikacyjnych.
[link=http://www.uke.gov.pl/_gAllery/37/25/37254/Rekomendacje_SGEI.]Rekomendacje w zakresie finansowania z programów operacyjnych budowy infrastruktury szerokopasmowej bez udzielania pomocy publicznej lub bez obowiązku jej notyfikacji, w ramach usług świadczonych w ogólnym interesie gospodarczym[/link]