Na liście krajów nieprzyjaznych Libii znalazła się Serbia, która odmówiła Mutassimowi pieniędzy za pośrednictwo. Ambasador Serbii w Libii powiedział potem, że syn Kaddafiego „nie grzeszy inteligencją, ale jest strasznym człowiekiem".
Stanowisko stracił również szef wywiadu Abdullah Sanussi, gdy nie był w stanie szybko wydobyć z kłopotów Hannibala po kolejnej awanturze w Szwajcarii i uniemożliwieniu wylotu prywatnym samolotem innemu z synów – Saadiemu.
Zdarzało się też, że któryś z wywłaszczonych – czytaj: okradzionych – przez rodzinę wspólników w pośpiechu wyjeżdżał do Australii pod pozorem nauki angielskiego.
Ostatecznie łagodzenie skutków wybryków rodzeństwa spadało na Aishę, która sama siebie nazywała libijską Claudią Shiffer.
Państwowy fundusz do specjalnych poruczeń
Muammar Kaddafi ma nie tylko majątek zarządzany przez dzieci. Dekretem rządowym z 28 sierpnia 2006 r. zlecił powołanie funduszu inwestycyjnego Libyan Investment Authority (LIA), którego aktywa dziś szacowane są na 70 mld dol. Został on sklasyfikowany przez Sovereign Wealth Fund na 12. miejscu największych państwowych funduszy inwestycyjnych na świecie.
Według informacji ze strony internetowej Ambasady RP w Libii zarządzają nim:
? Libyan Arab Foreign Investment Company (LAFICO), które inwestuje głównie w sektorze turystyki, przemyśle, rolnictwie, mediach (akcje Parsona wydawcy „Financial Timesa") i na rynku nieruchomości. Jest m.in. współwłaścicielem Fiata (wartość udziałów 827 mln dol.), Finmeccanica (145 mln dol.), banku UniCredit (3,5 mld dol.), ma też akcje Juventusu Turyn (warte 18,6 mln dol.).
? Long Term Investment Portfolio. Aktywa ok. 10 mld dol. Inwestycje na rynku nieruchomości i operacje gotówkowe.
? Oil Invest Company: europejskie rafinerie, właściciel 3 tys. stacji paliw w Europie.
? Libya Africa Portfolio (LAP). Właściciel m.in. OiLibya Holding Company (d. Tamoil Africa),
Libyan Arab Company for African Investments (inwestycje w kilkunastu krajach), linii lotniczych Afriqiyah, LAP Green Holding Company, Sahel-Saharan Investment and Trade Bank (BISC), Laptech Holdings. Inwestuje tam w wydobycie surowców, technologie, turystykę, nieruchomości, usługi i finanse.
Zarząd LIA kontrolowany jest przez 11-osobową radę nadzorczą, na czele której stał premier Al Baghdadi Ali al Mahmoudi. W jej skład wchodzi prezes banku centralnego Farhat Bengdara, który jest też w zarządzie UniCreditu.
Ok. 75 proc. aktywów funduszu to środki płynne. Szefostwo LIA twierdzi, że dzieje się tak, gdyż instytucja zaczęła operacje finansowe w połowie 2007 r., co zmuszało do ostrożności. Najprawdopodobniej jednak powodem był brak umiejętności zarządzania inwestycjami. Z ostatnich dostępnych informacji (2009 r.) wynika, że LIA zainwestował 50,6 mld dol. i zarobił 2,37 mld dol. Prawie 80 proc. środków ulokowane zostało w krótkoterminowych instrumentach finansowych za granicą. 8 mld dol. to inwestycje długoterminowe: akcje 107 spółek (65 proc. to firmy z Afryki Płn., 20 proc. z Azji, reszta – europejskie i amerykańskie). Działalność LIA jest audytowana przez światowe firmy księgowe. W opinii Fitcha przejrzystość informacji przekracza standardy większości funduszy inwestycyjnych państw członkowskich Rady Krajów Zatoki Perskiej (GCC).