Przed zakupem jednostek funduszy inwestycyjnych klient powinien wypełnić ankietę testującą jego wiedzę na temat instrumentów finansowych, odporność na ryzyko, szacującą zasobność portfela. Na podstawie udzielonych odpowiedzi nowemu klientowi rekomendowana jest jedna z kilku strategii.
Praktyki takiej nie ma przy udzielaniu kredytów. Jest to o tyle uzasadnione, że w tym przypadku wystarczy znać i rozumieć prostą zasadę: pożyczone od banku pieniądze należy oddać zgodnie z ustalonym w umowie harmonogramem.
Nieco bardziej skomplikowane reguły dotyczą np. karty kredytowej. Trzeba znać warunki pozwalające uniknąć płacenia odsetek i wiedzieć, jaki będzie realny koszt kredytu, jeżeli warunków tych się nie spełni. Z kolei osoby zaciągające kredyty walutowe powinny zdawać sobie sprawę z tego, jak duży wpływ na wysokość zobowiązań mogą mieć zmiany kursów walut. Jednak praktyczna, niezbędna wiedza o kredycie gotówkowym czy ratalnym w zasadzie sprowadza się do tego, że należy terminowo spłacać raty, bo w przeciwnym razie bank naliczy karne odsetki.
Dokładnie policz
Od odpowiedzialnego kredytobiorcy można wymagać, by przed zawarciem umowy z bankiem przeczytał ją i domagał się wyjaśnienia punktów, których nie rozumie. Można też oczekiwać, że klient oszacuje, jaką kwotę jest w stanie miesięcznie przeznaczyć na spłatę kredytu i nie zaciągnie zobowiązań przekraczających jego możliwości finansowe.
Nie zawsze jednak tak racjonalnie podchodzimy do zadłużania się. Nierzadko zależy nam przede wszystkim na tym, by pożyczyć jak najwięcej. Poszukujemy banku, który gotów jest udzielić wysokiego kredytu. Robimy wszystko, by przedstawić swoją sytuację finansową jak najbardziej optymistycznie. Gdy pojawiają się problemy ze spłatą, niejednokrotnie mamy pretensję do banku o nadmierne obciążenie ratami.