Sektor bankowy odnotowuje obecnie wysokie zyski, które są już tylko niewiele niższe niż w rekordowych latach poprzedzających globalny kryzys finansowy. Tempo przyrostu kredytów zagrożonych spadło, poprawiła się również, i tak już wysoka, adekwatność kapitałowa banków.
*
Polski system finansowy funkcjonuje w coraz bardziej zintegrowanym europejskim otoczeniu. Rozwój sytuacji w krajach wysoko rozwiniętych jest wciąż obarczony dużą niepewnością, w znacznym stopniu ze względu na eskalację kryzysu zadłużenia sektora publicznego w peryferyjnych krajach strefy euro.
Ewentualne niepowodzenie konsolidacji fiskalnej w tych państwach zrodziłoby ryzyko uruchomienia procesu wzajemnie wzmacniających się obaw o wypłacalność krajów i zagranicznych instytucji finansowych, prowadząc do ponownego spowolnienia gospodarczego i spadku płynności rynków finansowych. Powrót zaburzeń na globalnych rynkach i spadek popytu zewnętrznego mogłyby spowodować obniżenie tempa wzrostu gospodarczego również w Polsce.
W ostatnim raporcie NBP szacuje wpływ takiego ewentualnego spowolnienia gospodarczego na sytuację polskich banków, wykorzystując makroekonomiczne analizy szokowe, czyli tzw. stress testy. Należy podkreślić, że analizy te nieprzypadkowo określa się mianem „szokowych".