Łatwo jest znaleźć konto osobiste prowadzone za darmo, do którego – po spełnieniu prostego warunku – można bez opłat otrzymać i użytkować kartę płatniczą. Powszechnie oferowane są bezprowizyjne przelewy przez Internet. Wiele takich kont umożliwia też darmowe wypłaty z całej krajowej sieci bankomatów.
Osoby prowadzące działalność gospodarczą znacznie częściej płacą przynajmniej kilka złotych miesięcznie za prowadzenie konta firmowego. Zwykle droższe są i pozostałe usługi, jak przelewy czy korzystanie z karty. Także możliwość bezprowizyjnych wypłat gotówki jest z reguły ograniczona do własnych urządzeń banku prowadzącego rachunek.
Kuszącą alternatywą może się więc wydawać posiadanie tylko konta osobistego i wykonywanie z niego także rozliczeń związanych z prowadzoną działalnością gospodarczą.
Banki są przeciw
Zgodnie z ordynacją podatkową przedsiębiorca musi wykonywać niektóre rozliczenia za pośrednictwem konta bankowego, jednak nie jest sprecyzowane, że musi to być odrębny rachunek firmowy. Zakazy pojawiają się natomiast w regulaminach bankowych.
Na przykład PKO BP jasno określa, że konto osobiste służy do przeprowadzanie rozliczeń pieniężnych, z wyjątkiem rozliczeń związanych z wykonywaniem działalności gospodarczej. Z kolei według definicji ING rachunek oszczędnościowo-rozliczeniowy służy do przechowywania środków oraz przeprowadzania rozliczeń pieniężnych, z wyjątkiem rozliczeń z tytułu prowadzonej działalności gospodarczej, społecznej lub związkowej. Identycznie lub bardzo podobnie brzmią zapisy regulaminów wielu innych instytucji.