Na lokatach antypodatkowych można zarobić nawet 6,83 proc., co odpowiada 8,5 proc. na „zwykłej" lokacie. Odsetki, które klient dostaje „na rękę", są wyższe niż dla tradycyjnej lokaty o tym samym oprocentowaniu, gdyż depozyty antybelkowe pozwalają uniknąć opodatkowania dzięki kapitalizacji odsetek każdego dnia.
Przykładowo: w przypadku lokaty na 5 tys. zł założonej na jeden rok różnica w kwocie odsetek wyniesie ok. 50 zł.
Jakie oprocentowanie
Banki podają oprocentowanie nominalne czy inaczej ubruttowione. Oznacza to, że jest ono takie, jakie przyniosłaby standardowa lokata z kapitalizacją na koniec okresu deponowania po odjęciu 19-proc. podatku.
Takie ujęcie ułatwia porównania. Jednak trzeba pamiętać, że banki bardzo często używają w reklamach właśnie oprocentowania ubruttowionego, ponieważ jest ono znacznie wyższe od tego, jakie w rzeczywistości otrzymujemy.
Lokaty antypodatkowe ma ponad 20 banków. Najwyższe oprocentowanie oferują zazwyczaj banki niewielkie, mało znane lub takie, które dopiero wchodzą na rynek. Chcąc przyciągnąć klientów i zdobyć bazę depozytową na rozwijanie usług kredytowych, muszą oferować najlepsze stawki na rynku.