Wśród funduszy zrównoważonych wyniki najbardziej zbliżone do wzorca (benchmarku) wypracowały: Aviva Investors Zrównoważony, UniKorona Zrównoważony i KBC Aktywny. Wszystkie zatem potwierdziły swoją mocną pozycję. Na uwagę zasługuje też Credit Agricole Dynamiczny Polski, który ma dobre rezultaty w najkrótszych okresach.
W grupie stabilnego wzrostu na czele znalazły się fundusze zarządzane przez te same towarzystwa, które mają najlepsze fundusze zrównoważone.
Zarządzający funduszami mieszanymi mają dość trudne zadanie, gdyż muszą równie sprawnie operować na rynku akcji, jak i papierów dłużnych czy pieniężnym. Ale to niejedyny ich problem.
Zarówno z funduszy zrównoważonych, jak i stabilnego wzrostu wciąż odpływają pieniądze. O ile na całym rynku tegoroczne saldo wpłat i umorzeń to ponad 4,8 mld zł., o tyle w grupie funduszy mieszanych saldo jest ujemne i wynosi 1,26 mld zł. Tendencja ta trwa już od ponad dwóch lat. Na razie nic nie wskazuje, aby się zmieniała.
Klientów do funduszy mieszanych zniechęcają nie najlepsze wyniki. Odsetek tych, które radzą sobie lepiej, niż wynikałoby to z sytuacji rynkowej (mierzonej zmianą benchmarku), jest najniższy. Zaledwie 9 proc. zdołało wypracować wyniki lepsze od wzorca.