W tegorocznej edycji listy CE Top 500 „Rzeczpospolitej" i Deloitte PGE Polska Grupa Energetyczna uplasowała się na 8. miejscu w rankingu największych firm Europy Środkowo-Wschodniej. Na liście przedsiębiorstw elektroenergetycznych regionu PGE zajmuje drugą lokatę. Jednocześnie jest trzecią największą firmą w Polsce i bezapelacyjnie największą w swojej branży. Tak silna pozycja, zarówno w kraju, jak i w regionie, jest ogromnym powodem do zadowolenia. Przeprowadzona konsolidacja oraz zdolność radzenia sobie na coraz bardziej konkurencyjnym rynku potwierdzają wysoką skuteczność działania.
Przychody ze sprzedaży PGE w 2011 r. wyniosły przeszło 6,8 mld euro i były o kilkanaście procent wyższe od kilkuletniej średniej. W 2011 r. wynik netto sięgnął 1,2 mld euro, odnotowując na przestrzeni ostatnich trzech lat wzrost o blisko 58 proc. To potwierdza bardzo wysoką efektywność działania PGE.
Jednak ważne jest dla nas nie tylko to, co udało się osiągnąć dotychczas, ale przede wszystkim budowanie pozycji w przyszłości. Sektor energetyczny w Europie i na świecie ulega ogromnym przemianom. Są one wynikiem zarówno postępu technologicznego, jak i promowania rozwiązań ekologicznych i efektywnościowych przez poszczególne kraje oraz Unię Europejską. Jednocześnie wszystkie wysiłki są weryfikowane przez rzeczywistość gospodarczą i ograniczenia popytowe.
Dane finansowe liderów z listy „Europa 500" pokazują, że regionalna konkurencja w elektroenergetyce jest bardzo silna. Celem PGE jest umacnianie pozycji krajowego lidera i jednej z wiodących firm Europy Centralnej. Na uznanie zasługują zarówno efekty działań podejmowanych przez przedsiębiorstwa z krajów ościennych, jak i przez konkurentów krajowych.
W 2011 r. pięć największych firm elektroenergetycznych regionu (tj. czeski ČEZ, PGE, ukraiński Energorynok, Tauron oraz ČEZ Prodej) zarobiło łącznie w ujęciu netto 29,84 mld euro. Dla porównania – ich zsumowany zysk trzy lata wcześniej wyniósł 22,8 mld euro i był o ponad 20 proc. niższy. To pokazuje skalę rozwoju firm energetycznych w regionie i potwierdza tezę, że są one siłą napędową lokalnych gospodarek.