Polskie firmy mniej zapłacą za energię
Justyna Piszczatowska
Ceny energii elektrycznej na rynku hurtowym spadły w tym roku średnio o ponad 15 proc. W?przyszłym może być podobnie. Analitycy wskazują, że stawki w rocznych kontraktach na 2013 r. zakładają już ceny około 178 zł za megawatogodzinę (jeszcze wiosną tego roku przekraczały nawet 220 zł), a w 2014 r. niewiele wyższe. Dla giełdowej energetyki, czyli PGE, Taurona i Enei, to nie najlepsze informacje.
http://archiwum.rp.pl/artykul/1172434_Polskie_firmy_mniej_zaplaca_za_energie.html (dostęp płatny)
Konstrukcje ofert mogą się zmienić
Urszula Zielińska
Nowelizacja prawa telekomunikacyjnego skróci umowy operatorów z abonentami do dwóch lat. Co to oznacza? 16 listopada Sejm przyjął nowelizację ustawy rządzącej telekomunikacyjnym rynkiem. Zmiany wejdą w życie 30 dni po tym, jak ustawę podpisze prezydent. Data ta nie jest jednak znana. Warto pamiętać, że jeden z zapisów może zmienić sposób, w jaki operatorzy konstruują oferty, szczególnie te z urządzeniami elektronicznymi za przysłowiową złotówkę.
http://archiwum.rp.pl/artykul/1172417_Konstrukcje_ofert_moga_sie_zmienic.html (dostęp płatny)
Świąteczny tablet tylko u nielicznych
Urszula Zielińska
Telekomy i kablówki liczą na przedświąteczną sprzedaż usług. Podpowiadamy, jak nie zgubić się w ofertach. Choć spowolnienie gospodarcze jest faktem i grono gospodarstw domowych, które spodziewają się pogorszenia sytuacji finansowej, rośnie, to – według danych zebranych przez firmę doradczą Deloitte – na świąteczne prezenty chcemy wydać jednak o 15 proc. więcej niż przed rokiem.
http://archiwum.rp.pl/artykul/1172416_Swiateczny_tablet_tylko_u_nielicznych.html (dostęp płatny)
Więcej sieci w domach
Anna Cieślak-Wróblewska
W 2012 r. dostęp do internetu, zwykle szerokopasmowego, posiadało już 70,5 proc. gospodarstw domowych w Polsce – wynika z przedstawionych wczoraj badań GUS. Pięć lat temu było to zaledwie 47,6 proc., a rok temu – 66,6 proc. Wciąż jednak utrzymują się duże różnice między poszczególnymi typami rodzin. Wśród tych z dziećmi, aż 91,5 proc. ma dostęp do sieci w domu, wśród pozostałych – zaledwie 60 proc. Prawie 76 proc. gospodarstw domowych w wielkich miastach może swobodnie surfować, a na wsi – ok. 66 proc.
http://archiwum.rp.pl/artykul/1172425_Wiecej_sieci_w_domach.html (dostęp płatny)
Wydawcy chcą w sieci większej ochrony
Magdalena Lemańska
Jutro pod obrady Komitetu Stałego Rady Ministrów trafi nowelizacja ustawy o świadczeniu usług drogą elektroniczną. Według wydawców uniemożliwi ona skuteczną ochronę ich praw autorskich w internecie. Wydawcy walczą o uwzględnienie ich stanowiska w pracach nad nowelizacją od czterech lat. Nowelizacja ma wnieść do polskiego prawa przepisy tzw. dyrektywy o handlu elektronicznym.
http://archiwum.rp.pl/artykul/1172438_Wydawcy_chca_w_sieci_wiekszej_ochrony.html (dostęp płatny)