Tomasz Grynkiewicz
Jeszcze w tym roku należący do Ruperta Murdocha tabloid chce wprowadzić opłaty za treści w sieci. Wcześniej taką decyzję ogłosił brytyjski dziennik "The Daily Telegraph".
http://wyborcza.biz/biznes/1,101558,13640787,Murdoch_wprowadza_platne_tresci_w_swoim_tabloidzie.html
Prezes Orange: W Polsce nie ma miejsca na czterech operatorów
Tomasz Grynkiewicz
A przynajmniej nie przy tym poziomie cen - twierdzi Maciej Witucki, szef polskiego oddziału Orange. I dodaje, że w Europie powinno być nie sto, ale trzech, może czterech operatorów.
http://wyborcza.biz/biznes/1,101558,13638123,Prezes_Orange__W_Polsce_nie_ma_miejsca_na_czterech.html
Hawe ma nowego prezesa. Z TP
Urszula Zielińska
Wzrostem kursu przyjęli akcjonariusze zmianę na fotelu szefa zarządu. Jerzego Karney'a zastąpił Krzysztof Witoń.
http://archiwum.parkiet.com/artykul/743760_Hawe_ma_nowego_prezesa_Z_TP.html (dostęp płatny)
Z Orange do Hawe
Magdalena Wierzchowska
Krzysztof Witoń zastąpił Jerzego Karneya na stanowisku prezesa telekomu. Spółka poszuka pod polską banderą mniejszościowego akcjonariusza. Witoń ostatnio był pełnomocnikiem zarządu Orange Polska do spraw budowy sieci szerokopasmowych, wcześniej — prezesem Exatela. Funkcję prezesa Hawe obejmie 2 kwietnia.
http://e.pb.pl/index.php?act=mprasa&sub=article&id=144153# (dostęp płatny)
Skycash wchodzi na nowe rynk
i
Eugeniusz Twaróg
Sporo ostatnio mówi się o płatnościach mobilnych, przelewach na komórkę, wypłatach gotówki z użyciem telefonu. Skycash może powiedzieć — to już było, bo wszystkie te funkcje dostępne są w jego aplikacji i zaczął je oferować, zanim tymi usługami zainteresowały się banki. Firma jest pionierem rynku płatności mobilnych, który buduje od pięciu lat. Efekty? 350 tys. aplikacji ściągniętych na telefon, z czego ponad 200 tys. jest wykorzystywanych do zdalnych płatności. Nie jest to mało, jeśli wziąć za punkt odniesienia szacunki np. mBanku, że innowacyjnych osób w Polsce, zainteresowanych nowoczesnymi technologiami, jest około miliona. Niemniej Skycash uchodzi za niszowego gracza, bez większych szans na osiągnięcie efektu skali, bo do tego potrzebny jest duży fundusz marketingowy, którego firma nie ma. Ma natomiast kompetencje i wypracowane przez lata know-how w segmencie rynku, gdzie płatności zdalne przyjmują się najlepiej. Oprócz Poznania obsługuje parkingi niemal we wszystkich miastach, gdzie stoją parkometry, sprzedaje bilety
http://e.pb.pl/index.php?act=mprasa&sub=article&id=144084# (dostep płatny)
Konsumeryzacja szansą dla operatorów telekomunikacyjnych?
Zyski operatorów telekomunikacyjnych systematycznie spadają. Okazją do odwrócenia tego niekorzystnego trendu i odbudowania pozycji może być postępujące zacieranie się granic pomiędzy urządzeniami służbowymi a prywatnymi — wynika z raportu firmy konsultingowej Accenture. Według autorów raportu „Consumerization and the New World of Business Opportunity for Telcos", operatorzy telekomunikacyjni, chcący wykorzystać szansę, muszą pilniej analizować zmiany w zachowaniu swoich klientów i dążyć do odzyskania swojej dawnej pozycji liderów innowacyjności.
http://e.pb.pl/index.php?act=mprasa&sub=article&id=144097# (dostęp płatny)
Banki chcą być coraz bardziej mobilne
Wyścig technologiczny w sektorze wchodzi w decydującą fazę.
krześ
Niedawno PKO BP zaprezentował IKO, aplikację bankowości mobilnej nowej generacji. Konkurencją dla produktu PKO BP może okazać się system płatności, który dla Biedronki opracowuje firma ICP. Z naszych ustaleń wynika, że BZ WBK będzie pierwszym bankiem, który umożliwi swoim klientom płacenie telefonem w tym systemie.
http://archiwum.rp.pl/artykul/1184539-Banki-chca-byc-coraz-bardziej-mobilne.html (dostęp płatny)
Tablety wypierają komputery PC
Aleksandra Stanisławska
W tym roku sprzedanych zostanie więcej elektronicznych tabliczek niż pecetów. To przełomowy moment dla rynku. W ubiegłym roku sprzedaż urządzeń mobilnych wzrosła o niemal 30 proc., dzięki czemu na rynek trafiło aż miliard smartfonów i tabletów, z których przychód wyniósł 576,9 mld dol. Zdaniem firmy analitycznej IDC kołem zamachowym tego wzrostu był popyt na tablety, który urósł w 2012 roku o ponad 80 proc., przekraczając 128 mln sztuk.
http://archiwum.rp.pl/artykul/1184554-Tablety-wypieraja-komputery-PC.html (dostęp platny)
Popyt na usługi data center wciąż rośnie
Dariusz Wolak
W latach 2013–2014 planowanych jest dziesięć dużych inwestycji na krajowym rynku centrów przetwarzania danych. Spowolnienie gospodarcze nie zatrzymało rozwoju rynku data center (centrów przetwarzania danych) w Polsce. Wynika to z szybko rosnącego zapotrzebowania klientów na usługi kolokacji i hostingu. Dynamika rozwoju rynku w 2012 r., jak wynika z analiz firmy PMR (raport „Rynek centrów danych w Polsce 2013. Analiza rynku i prognozy rozwoju na lata 2013-2016"), nieco jednak spadła.
http://archiwum.rp.pl/artykul/1184551-Popyt-na-uslugi-data-center-wciaz-rosnie.html (dostęp płatny)
Zakupy przez tablet i smartfona
Piotr Mazurkiewicz
Konsumenci już kupujący w sieci coraz chętniej korzystają z rozwiązań mobilnych. Już co dziesiąty internauta w Polsce wykorzystuje urządzenia mobilne do robienia zakupów. Aplikacje mobilne, dzięki którym zakupy można robić nie tylko za pośrednictwem smartfona, ale również tabletu, stają się powoli punktem obowiązkowym dla internetowych sprzedawców.
http://archiwum.rp.pl/artykul/1184549-Zakupy-przez-tablet-i-smartfona.html (dostęp płatny)