Niskie oprocentowanie zwykłych lokat bankowych skłania Polaków do szukania zyskowniejszych alternatyw.
– Inwestowanie części naszych oszczędności powinno być oczywistym rozwiązaniem, nie tylko ze względu na tendencje, jakie mają miejsce w krajach bardziej rozwiniętych, ale też ze względu na efektywność, jakiej powinniśmy nieustannie szukać – mówi Piotr Stankiewicz, dyrektor ds. produktów depozytowych i inwestycyjnych Meritum Banku. – Musimy być jednak świadomi ryzyka i korzyści, jakie się z takim krokiem wiążą – dodaje.
Jednym ze sposobów na rozpoczęcie inwestowania jest skorzystanie z połączenia lokaty z funduszem. To potoczne sformułowanie oznacza de facto nabycie jednostek uczestnictwa wybranego przez nas funduszu z równoczesnym ulokowaniem środków na krótkoterminowej lokacie. Jej oprocentowanie jest zazwyczaj wysokie. Takie rozwiązanie z jednej strony nie pozwala cieszyć się wysokim oprocentowaniem zbyt długo, ale z drugiej - pozwala na zapewnienie oszczędnościom płynności.
Wybierz optymalne rozwiazanie
Eksperci z Meritum Banku twierdzą, że ważną cechą, na którą należy zwrócić uwagę decydując się na taki produkt, to proporcje, w jakich lokowane są pieniądze. Struktura podziału kapitału może być różna w zależności od oferty banku. Najpopularniejsza opcja to pół na pół.
– Taka opcja wydaje się optymalna. Należy raczej unikać połączeń, w których większość oszczędności musimy trzymać w funduszach np. 75 proc., a tylko 25 proc. na lokacie – ocenia Piotr Stankiewicz.