Hotelowe inwestycje w cenie
Poważni inwestorzy w branży turystycznej dobrze wiedzą, gdzie szukać długofalowych zysków. Wskaźnik rentowności EBITDA rośnie wraz z klasą hotelu i w przypadku czterech gwiazdek wynosi średnio 33%, a pięciu - 35%. Dobrze zarządzane obiekty najwyższej klasy zarabiają jeszcze więcej, osiągając nawet 42%.
Jak oceniają eksperci Colliers International, połowa polskich inwestycji hotelowych w ostatnich latach to właśnie obiekty cztero- i pięciogwiazdkowe (tych ostatnich było aż 14%). Najwięcej hoteli powstaje w województwie małopolskim – co nie dziwi, bo Kraków pozostaje najbardziej rozpoznawalnym w świecie polskim miastem, pełnym zabytków i miejsc do spędzania wolnego czasu. Jednakże, wtórnym efektem popularności wśród inwestorów hotelowych Małopolski czy pasa nadmorskiego, jest wzrost cen terenów, na których można budować kolejne obiekty.
W dodatku, miernikiem atrakcyjności turystycznej danego regionu są nie tylko osadzone w historii zabytkowe centra miast, ale też zasoby naturalne - czysta przyroda, duże powierzchnie lasów czy liczne akweny wodne. To wszystko mają Mazury, łakomy kąsek dla potencjalnych inwestorów, zwłaszcza planujących obiekty hotelowe wysokiej klasy. Tych bowiem w regionie jest zdecydowanie za mało, niż wynikałoby to z jego potencjału - około dwa razy mniej, niż w województwach Zachodniopomorskim czy Pomorskim.
Wielkie Jeziora to także wielkie możliwości
W Krainie Wielkich Jezior Mazurskich jest prawie pół tysiąca kilometrów kwadratowych połączonych ze sobą akwenów, po których od maja do września pływają setki jachtów i łodzi. Łączna ilość mniejszych lub większych jezior przekracza tu 3 tysiące. W regionie praktycznie nie ma fabryk, emitujących do atmosfery zanieczyszczenia, a prawie jedną trzecią powierzchni województwa zajmują lasy. Na terenie województwa znajduje się osiem parków krajobrazowych i ponad sto rezerwatów przyrody.
Dzięki czystemu środowisku, Mazury słyną też z produkcji regionalnej żywności wysokiej jakości, opartej o aż o około 26 000 gospodarstw dostarczających żywność naturalną, tradycyjną i ekologiczną na bazie własnych surowców. Certyfikat gospodarstwa ekologicznego ma aż 3420 producentów z województwa warmińsko-mazurskiego (najwięcej w Polsce), a do Europejskiej Sieci Dziedzictwa Kulinarnego należy 136 tutejszych firm. Mazurskie specjały kulinarne – ryby, wędliny, sery, przetwory owocowo-warzywne, miody czy wypieki są serwowane w tutejszych hotelach, pensjonatach i gospodarstwach agroturystycznych.
Mazury mają więc wszelkie szanse na przejęcie sporej części ruchu turystycznego z regionów Polski słynących w Europie z zabytków, ale niestety także z zanieczyszczeń powietrza. W województwie warmińsko - mazurskim gości ponad 1,3 miliona turystów rocznie, a mogłoby znacznie więcej. Unikalne warunki naturalne, do których należy ta wyjątkowa w Europie sieć jezior i zróżnicowany geologicznie, pagórkowaty teren – w połączeniu z lokalnymi tradycjami kulinarnymi - mogą przyciągnąć tu także zupełnie nowych gości. Zwłaszcza, że do atutów Krainy Wielkich Jezior Mazurskich należy też to, co region ma do zaoferowania turystom poza sezonem letnim.