Obecnie, usługi roamingu na obszarze UE reguluje rozporządzenie WE531/2012, tzw. Rozporządzenie Roaming III. Przewiduje ono coroczną obniżkę cen za usługi roamingowe, a także wprowadzenie mechanizmów alternatywnych, jak chociażby możliwość skorzystania z usług ARP już od 1 lipca 2014 r. UKE stale monitoruje zmiany zachodzące na przedmiotowym rynku i z całą stanowczością należy stwierdzić, że dotychczasowa regulacja cen wpływa korzystnie na poziom wykorzystania usług roamingowych. Poszczególne wolumeny wykorzystania usług wzrastają dynamicznie. Przyspieszenie zmian na rynku jest więc nie tylko przewidywane ale już dostrzegalne.
5. Czy zdaniem UKE, bez ingerencji urzędników ceny roamingu spadłyby?
Nie można jednoznacznie stwierdzić, czy bez ingerencji urzędników ceny by nie spadły. Należy pamiętać, że przed wprowadzeniem regulacji krajowe organy regulacyjne nie były w stanie kontrolować postępowania operatorów sieci odwiedzanych znajdujących się w innych państwach członkowskich, od których uzależnieni są klienci przy korzystaniu z usług roamingu międzynarodowego.
Brak presji konkurencyjnej na rynku usług roamingu oraz chęć dostawców usług roamingu do maksymalizacji przychodów z tej usługi mogłaby doprowadzić do sytuacji, w której ceny usług roamingu na poziomie detalicznym i hurtowym nie odzwierciedlałyby faktycznie ponoszonych kosztów związanych ze świadczeniem tych usług.
Odpowiedzi przekazał nam w imieniu UKE rzecznik prasowy Dawid Piekarz.