Zaletą kredytu studenckiego jest niewątpliwie niskie oprocentowanie. W okresie spłaty kredytu przez studenta wynoszą jedną drugą stopy redyskonta weksli Narodowego Banku Polskiego (obecna wysokość stopy to 2,25 proc. w skali roku).
Spłata kredytu rozpoczyna się po upływie dwóch lat od ukończenia studiów i trwa dwa razy dłużej niż pobieranie kredytu (liczba rat spłaty kredytu stanowi dwukrotność liczby wypłaconych rat pożyczki). W czasie studiów oraz w trakcie późniejszego dwuletniego okresu karencji odsetki od kredytu spłacane są przez budżet państwa. Wniosek o przyznanie kredytu składa się w jednym z banków. Mogą to być: PKO Bank Polski, Bank Pekao, Bank Polskiej Spółdzielczości lub SGB-Bank (dwa ostatnie wraz ze zrzeszonymi bankami spółdzielczymi).
Do wniosku student dołącza zaświadczenie z uczelni, dokumenty wymagane do poręczenia kredytu, oświadczenie o liczbie członków rodziny oraz oświadczenia lub zaświadczenia o dochodach z poprzedniego roku.
W grudniu 2014 r. minister nauki i szkolnictwa wyższego ustali maksymalną wysokość dochodu na osobę w rodzinie studenta uprawniającego do otrzymania kredytu. W roku akademickim 2013/2014 dochód ten wynosił 2300 zł na osobę.
Do 15 lutego 2015 r. bank dokona oceny zabezpieczenia spłaty kredytu. Może odmówić zawarcia umowy, jeżeli poręczenie okaże się niewystarczające. W przypadku oceny negatywnej student będzie mógł do 28 lutego 2015 r. złożyć wniosek o udzielenie kredytu w innym banku. Umowy o kredyt mogą być podpisywane do 31 marca 2015 r.