W Polsce już trzy czwarte małych i średnich firm korzysta z szeroko rozumianych usług outsourcingowych, a najczęściej wybieranymi są chmurowe aplikacje księgowe, informatyczne (na przykład przestrzeń dyskowa) oraz kadrowo-administracyjne.
– Outsourcing strategiczny (obejmujący infrastrukturę fizyczną i aplikacje chmurowe) wybierają zwykle te firmy, które szybko się rozrastają i posiadają coraz więcej placówek i pracowników, a nie posiadają kapitału na stworzenie własnej chmury wewnętrznej – mówi Aleksandra Klusińska, menedżer ds. produktu w Comarch Cloud.
Dodaje, że firmy obawiające się o bezpieczeństwo swoich danych muszą z rozwagą wybierać dostawcę. Często bowiem popularne i darmowe rozwiązania nie nadają się do użytku biznesowego.
Popyt na usługi outsourcingowe najczęściej płynie z firm dużych i średnich. – Ale coraz częściej zaczynają korzystać z nich również firmy małe, głównie w związku z dynamicznym rozwojem usług chmurowych – podkreśla Robert Brytan, dyrektor działu centrum przetwarzania danych w Asseco Business Solutions.
Przez pryzmat usług chmurowych na rynek outsourcingu IT patrzy też Oracle. – Obserwujemy duże zainteresowanie takimi rozwiązaniami w każdym segmencie produktowym – potwierdza Kamil Kurowski, dyrektor sprzedaży technologii w Oracle Polska.