Widmo regionalnej wojny nad Afryką. Jest reakcja Rady Bezpieczeństwa ONZ

Rada Bezpieczeństwa ONZ żąda natychmiastowego wstrzymania ofensywy w DR Konga przez rebeliancką grupę M23, wspieraną przez Rwandę.

Publikacja: 27.01.2025 06:06

W rejonie Gomy trwają obecnie walki kongijskiej armii z rebeliantami M23

W rejonie Gomy trwają obecnie walki kongijskiej armii z rebeliantami M23

Foto: REUTERS/Djaffar Al Katanty

arb

Rada Bezpieczeństwa ONZ zareagowała w niedzielę na błyskawiczną ofensywę rebeliantów z grupy M23 w kierunku miasta Goma, największego miasta we wschodniej części Demokratycznej Republiki Konga. RB ONZ domaga się też natychmiastowego wycofania się z DR Konga „zewnętrznych sił”.

RB ONZ wzywa Demokratyczną Republikę Konga i Rwandę do rozmów pokojowych

Tymczasem wspierani przez Rwandę rebelianci z M23 twierdzą, że zdobyli Gomę. Błyskawiczna ofensywa w kierunku tego miasta zmusiła do ucieczki tysiące cywilów i zrodziła obawy, że w regionie wybuchnie wojna. Reuters podkreśla, że doniesień o zdobyciu Gomy przez rebeliantów nie sposób zweryfikować.

Czytaj więcej

Rośnie liczba ofiar tajemniczej choroby, która pojawiła się w Afryce

Rada Bezpieczeństwa ONZ wzywa Rwandę i DR Konga do powrotu do rozmów, których celem ma być zawarcie porozumienia pokojowego. We wschodniej części DR Konga mają znajdować się obecnie żołnierze rwandyjskiej armii, z kolei Kongo wspiera Demokratyczne Siły Wyzwolenia Rwandy (FDLR) - ugrupowanie rebelianckie złożone z członków plemienia Hutu.

Amerykańska ambasador przy ONZ, Dorothy Shea, skrytykował Rwandę za zakłócanie sygnału GPS

Grupa M23 składa się z członków plemienia Tutsi i twierdzi, że broni przedstawicieli tego plemienia przed milicjami Hutu, takimi jak wspomniana FDLR. W 1994 roku w Rwandzie doszło do brutalnych czystek etnicznych w czasie których zginęło nawet 800 tysięcy przedstawicieli plemienia Tutsi i umiarkowanych przedstawicieli plemienia Hutu.

Rwanda zakłóca sygnał GPS nad wschodnią częścią Konga?

W czasie posiedzenia RB ONZ USA, Francja i Wielka Brytania potępiły wspieranie przez Rwandę ofensywy M23. Władze w Kigali oficjalnie zaprzeczają, jakoby wspierały rebeliantów we wschodnim Kongu.

Rada Bezpieczeństwa ONZ stwierdziła też, że obecność „sił zewnętrznych” we wschodniej części DR Konga narusza suwerenność i integralność terytorialną tego kraju. RB ONZ nie wskazała o jakie konkretnie „zewnętrzne siły” chodzi, ale zażądała ich „natychmiastowego wycofania”.

W niedzielę w rejonie Gomy toczyły się walki między rebeliantami a kongijską armią. Funkcjonować przestało lotnisko w Gomie. Amerykańska ambasador przy ONZ, Dorothy Shea, skrytykował Rwandę za zakłócanie sygnału GPS. O zakłócaniu GPS można też przeczytać w oświadczeniu Rady Bezpieczeństwa ONZ, która alarmuje, że „zagraża to bezpieczeństwu lotów cywilnych” i utrudnia dostawę pomocy humanitarnej.

Dyplomacja
Donald Trump się zgodził, Wielka Brytania będzie mniejsza
Materiał Promocyjny
Jak wygląda nowoczesny leasing
Dyplomacja
Iran grozi USA bronią atomową, której jeszcze nie ma
Dyplomacja
Chińska armia ćwiczy wokół Tajwanu. Prezydent wyspy przedstawiony jako robak
Dyplomacja
Donald Trump o Ukrainie: Na długo przed Władimirem Putinem usłyszała, że nie będzie w NATO
Materiał Partnera
Kroki praktycznego wdrożenia i operowania projektem OZE w wymiarze lokalnym
Dyplomacja
Donald Tusk z apelem do Donalda Trumpa. „Niech pan o tym pomyśli”
Materiał Promocyjny
Suzuki Moto Road Show już trwa. Znajdź termin w swoim mieście