USA obawiały się, że Chiny użyją broni atomowej w wojnie o Tajwan. Otrzymały odpowiedź

W marcu po raz pierwszy od pięciu lat doszło do półoficjalnych rozmów między przedstawicielami Chin i USA - informuje Reuters powołując się na uczestników amerykańskiej delegacji, która brała udział w tych rozmowach.

Publikacja: 21.06.2024 05:37

Chińskie okręty podwodne o napędzie atomowym

Chińskie okręty podwodne o napędzie atomowym

Foto: REUTERS/Stringer

W czasie rozmów przedstawiciele Pekinu mieli zapewnić stronę amerykańską, że nie sięgną po groźby użycia broni atomowej w przypadku konfliktu o Tajwan.

Chiny wyraziły przekonanie, że wygrają wojnę o Tajwan prowadzoną za pomocą konwencjonalnych środków

Amerykanie wyrazili obawę, że Chiny mogą użyć, lub zagrozić użyciem, broni atomowej w przypadku, gdyby groziła im porażka w ewentualnym konflikcie o Tajwan. Chiny uważają Tajwan za integralną część Państwa Środka, zbuntowaną prowincję. Pekin nigdy nie wyrzekł się siły jako sposobu przywrócenia suwerenności nad Tajwanem.

- Powiedzieli stronie amerykańskiej, że są całkowicie przekonani, iż będą w stanie wygrać w konwencjonalnej walce, bez użycia broni atomowej — mówi David Santoro, organizator rozmów, których szczegóły poznał właśnie Reuters.

Broń atomowa na świecie

Broń atomowa na świecie

PAP

W rozmowach w formacie Track Two uczestniczyli byli urzędnicy i przedstawiciele środowisk akademickich obu państw, którzy przedstawiali jednak stanowiska swoich rządów, nawet jeśli nie uczestniczą bezpośrednio w jego formułowaniu. Przedstawiciele rządów USA i Chin uczestniczą w rozmowach w formacie Track One.  

Rozmowy odbyły się w hotelu w Szanghaju. Stronę amerykańską reprezentowało sześć osób. W skład chińskiej delegacji weszło kilku byłych oficerów Chińskiej Armii Ludowo Wyzwoleńczej.

Czytaj więcej

Atom: mocarstwa się zbroją. USA i Rosja czują na plecach oddech Chin

Ile głowic atomowych będą mieć Chiny do 2030 roku? Szacunki Pentagonu

Rzecznik Departamentu Stanu USA, pytany o rozmowy, powiedział, że mogą być one „korzystne”. Jak dodał przedstawiciele Departamentu Stanu nie uczestniczyli w marcowym spotkaniu, chociaż byli świadomi, że ma ono miejsce. Rzecznik dodał, że takie spotkania nie mogą zastąpić formalnych negocjacji.

Rozmowy w formacie Track One zostały podjęte w listopadzie 2023 roku, ale negocjacje szybko utknęły w martwym punkcie.

500

Tyle głowic atomowych, w gotowości bojowej, mają mieć obecnie Chiny

Pentagon szacuje, że między 2021 a 2023 rokiem arsenał atomowy Chin zwiększył się o 20 proc. W październiku przedstawiciele Departamentu Obrony USA wyrazili obawę, że Chiny mogą użyć broni atomowej w przypadku porażki w walce konwencjonalnej o Tajwan.

Chiny mogą mieć obecnie ok. 500 gotowych do użycia głowic atomowych. Do 2030 roku mają ich mieć 1 000. Tymczasem USA i Rosja mają obecnie — odpowiednio — 1 770 i 1 710 głowic atomowych gotowych do natychmiastowego użycia. 

Kolejne rozmowy między USA a Chinami w formacie Track Two planowane są na 2025 rok.

Komunikat Chin do USA ws. broni atomowej: Przesadzacie

W trakcie marcowych rozmów Amerykanie chcieli ustalić, czy Chiny nadal trzymają się polityki zgodnie z którą nie użyją broni atomowej pierwsi w przypadku konfliktu oraz czy w Państwie Środka nadal obowiązuje polityka minimalnego odstraszania, która oznacza, że kraj ten chce mieć tylko taką liczbę głowic atomowych, która odstraszy potencjalnych przeciwników przed agresją. Przedstawiciele Chin w czasie rozmów mieli zapewnić Amerykanów, że obie te polityki są nadal aktualne a Chiny „nie są zainteresowane osiągnięciem parytetu z USA w zakresie broni atomowej”.

- Nic się nie zmieniło, wszystko jest jak zawsze, przesadzacie — tak, według Santoro, miał brzmieć komunikat chińskiej strony.

W czasie rozmów przedstawiciele Pekinu mieli zapewnić stronę amerykańską, że nie sięgną po groźby użycia broni atomowej w przypadku konfliktu o Tajwan.

Chiny wyraziły przekonanie, że wygrają wojnę o Tajwan prowadzoną za pomocą konwencjonalnych środków

Pozostało 93% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Dyplomacja
Król Karol III napisał list do Donalda Trumpa. Treści nie ujawniono
Materiał Promocyjny
Jak wykorzystać potencjał elektromobilności
Dyplomacja
Joe Biden nazwał Wołodymyra Zełenskiego "Putinem". Jest reakcja Kremla
Dyplomacja
Korea Południowa oburzona, że Japonia uważa jej kawałek za swój
Dyplomacja
Finlandia będzie odsyłać uchodźców do Rosji? Przyjmie ustawę niezgodną z konstytucją
Dyplomacja
Rosja zmieni doktrynę użycia broni atomowej? Komentarz Kremla