Schetyna o spotkaniu Trump-Duda: Oczekiwałbym jednego komunikatu

- Oczywiście prezydent (Andrzej) Duda ma prawo wybierać interlokutorów - mówił o spotkaniu Andrzeja Dudy z Donaldem Trumpem były przewodniczący PO, senator Grzegorz Schetyna.

Publikacja: 18.04.2024 08:14

Donald Trump i Andrzej Duda

Donald Trump i Andrzej Duda

Foto: AFP

Andrzej Duda spotkał się z Donaldem Trumpem w Nowym Jorku, na kolacji w Trump Tower. Spotkanie miało charakter prywatny. Po spotkaniu sam prezydent i prezydenccy ministrowie podkreślali, że przebiegało one w „przyjaznej atmosferze”.

Grzegorz Schetyna o spotkaniu Andrzeja Dudy z Trumpem: Trump robi wszystko, by wrócić do Białego Domu

W późniejszym komunikacie sztabu wyborczego Donalda Trumpa można było przeczytać, że rozmowa dotyczyła propozycji Andrzeja Dudy, by kraje NATO przeznaczały 3 proc. PKB na swoją obronność. Tematem rozmowy — jak wynikało z komunikatu — były też wojna Rosji z Ukrainą, sytuacja wokół Izraela na Bliskim Wschodzie i „wiele innych tematów związanych z osiąganiem światowego pokoju”.

Trump miał wspominać wizytę w Polsce w 2017 roku i chwalił Polaków za twardą obronę swojej suwerenności i zaangażowanie w chronienie granic Europy przed wszelkimi zagrożeniami — wynika z komunikatu.

- Ja patrzę na to spotkanie z dwóch stron. Oczywiście prezydent Duda ma prawo wybierać interlokutorów. Chciałbym, aby pierwszym komunikatem z tego spotkania był sygnał, że rozmowa dotyczyła bezpieczeństwa Europy, Polski, wsparcia dla Ukrainy — powiedział Schetyna.

Na uwagę, że w komunikacie sztabu Trumpa jest mowa o rozmowie o Ukrainie, Schetyna zwrócił uwagę, że „najważniejszy jest pierwszy komunikat po spotkaniu”, a w nim takie słowa nie padły.

Czytaj więcej

Artur Bartkiewicz: Dlaczego Donald Tusk otwarcie atakuje Donalda Trumpa?

- Druga rzecz: Trump będzie robił wszystko intensywnie, aby pokazać, że te cztery ostatnie lata to efekt fałszerstwa wyborczego, nieporozumienia, błędu komisji wyborców. Chce wracać do Białego Domu, dlatego spotyka się z przywódcami europejskimi i światowymi — podkreślił były przewodniczący PO.

Nie mam wrażenia, że prezydent Duda może być decydujący w tej debacie i skutecznie przekona większość republikańską w Kongresie

Grzegorz Schetyna, senator KO

A czy Andrzej Duda może wpłynąć na decyzję Trumpa i Partii Republikańskiej o daniu „zielonego światła” dla przekazania administracji Joe Bidena dodatkowych środków na pomoc wojskową dla Ukrainy?

- On (Trump) jest nieprzewidywalny. Nie mam wrażenia, że prezydent Duda może być decydujący w tej debacie i skutecznie przekona większość republikańską w Kongresie. Chciałbym, żeby tak było. Jednak to, co dzieje się w ostatnich tygodniach, szczególnie w Izraelu, powoduje, że ta sprawa dojrzewa. Ja bym chciał, aby się wydarzyła — odpowiedział Schetyna.

Grzegorz Schetyna: Donald Tusk o Donaldzie Trumpie? Nie sądzę, aby powinien gryźć się w język

Schetynę spytano też czy Donald Tusk, który wyrażał się sceptycznie o spotkaniu Dudy z Trumpem, nazywając Trumpa „prorosyjskim” i „antyukraińskim” politykiem, nie powinien „ugryźć się w język”?

- Nie uważam, aby premier polskiego rządu w tak ważnych sprawach jak bezpieczeństwo Polski miał się gryźć w język w sprawie tego, co jest w polskim interesie — odparł.

- Dla Trumpa najważniejsze jest zwycięstwo i powrót do Białego Domu — dodał pytany o to, czy Trump nie będzie czuł urazy do polskiego premiera za jego słowa. 

Grzegorz Schetyna: Pegasus? Ja oszczędnie korzystam z telefonu

Schetynę pytano też, czy nie dziwi się, że nie ma go na liście osób inwigilowanych Pegasusem.

Były przewodniczący PO przyznał, że miał kontakt z ekspertami kanadyjskimi. - Sprawdzano mój telefon, nie używano Pegasusa wobec mnie — potwierdził.

- Ja oszczędnie korzystam z telefonu komórkowego od wielu lat jeśli chodzi o działalność polityczną. Były także, jak słyszałem, inne możliwości stosowania kontroli operacyjnej przez ówcześnie zarządzających w stosunku do opozycji — dodał (w 2019 roku, gdy Schetyna był przewodniczącym PO, Pegasusem inwigilowano Krzysztofa Brejzę, szefa sztabu wyborczego PO).

Andrzej Duda spotkał się z Donaldem Trumpem w Nowym Jorku, na kolacji w Trump Tower. Spotkanie miało charakter prywatny. Po spotkaniu sam prezydent i prezydenccy ministrowie podkreślali, że przebiegało one w „przyjaznej atmosferze”.

Grzegorz Schetyna o spotkaniu Andrzeja Dudy z Trumpem: Trump robi wszystko, by wrócić do Białego Domu

Pozostało 92% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Dyplomacja
Rosja próbuje zmienić granice morskie na Bałtyku? Projekt ministerstwa znika ze strony
Dyplomacja
Uznanie Palestyny za państwo. Szok oraz furia. Izrael wzywa ambasadorów
Dyplomacja
Rosja chce zmieniać granicę na Morzu Bałtyckim. O sprawę spytaliśmy MON
Dyplomacja
Ministerstwo Obrony Rosji proponuje zmianę granicy morskiej kraju. Komentarz Kremla
Dyplomacja
USA: Rosja w ubiegłym tygodniu umieściła broń na orbicie