Byli premierzy piszą list do szefowej KE. Pytają o aferę wizową

Marek Belka, Włodzimierz Cimoszewicz i Leszek Miller w liście do Ursuli von der Leyen pytają, jaki jest stan wiedzy Komisji Europejskiej o aferze wizowej w Polsce, której skutki mogą dotknąć inne państwa Unii Europejskiej.

Publikacja: 19.09.2023 18:00

Byli premierzy piszą list do szefowej KE. Pytają o aferę wizową

Foto: Ministerstwo Spraw Zagranicznych

Trzej byli premierzy wskazują w swoim liście, że opinia publiczna w Polsce została w ostatnich dniach zbulwersowana  informacjami o setkach tysięcy wiz, które miały wydawać migrantom spoza Europy  polskie instytucje rządowe.

Belka, Cimoszewicz i Miller zauważają, że wiceminister spraw zagranicznych został zdymisjonowany w trybie natychmiastowym, ale o przyczynach dymisji opinia publiczna nie została poinformowana i jest pozbawiona wiarygodnych informacji.

Ponieważ afera wizowa w Polsce może dotknąć także inne kraje, europosłowie zadali Ursuli von der Leyen trzy pytania:

  • Czy Komisja Europejska i podległe jej służby unijne dysponują informacjami na ten temat, w tym dotyczącymi pogłosek o korupcyjnym charakterze tego procesu i mogą je ujawnić?
  • Czy na rynku pracy innych państw członkowskich wzrosła liczba osób poszukujących pracy i legitymujących się wizami wydanymi przez polskich urzędników?
  • Jeżeli KE może potwierdzić, że takie zjawisko miało miejsce, jakie przeciwdziałania są podejmowane lub planowane?

Afera wizowa. Nadzwyczajny audyt w MSZ

W piątek 15 września MSZ opublikowało komunikat, że "w związku z trwającymi ustaleniami w sprawie nieprawidłowości w procesie wydawania wiz minister spraw zagranicznych zdecydował (...) zwolnić ze stanowiska i rozwiązać umowę o pracę z dyrektorem Biura Prawnego i Zarządzania Zgodnością MSZ Jakubem Osajdą".

Kierowany przez Zbigniewa Raua resort poinformował też o przeprowadzeniu "nadzwyczajnej kontroli i audytu w Departamencie Konsularnym Ministerstwa Spraw Zagranicznych oraz wszystkich placówkach konsularnych RP", a także zdecydował się "wypowiedzieć umowy wszystkim firmom outsourcingowym, którym od 2011 r. powierzone zostały zadania związane z przyjmowaniem wniosków wizowych w wyniku zamknięcia 31 placówek decyzją ówczesnego szefa resortu Radosława Sikorskiego".

Czytaj więcej

Niemcy wzywają polskiego ambasadora w sprawie afery wizowej

Afera wizowa zaczęła się od dymisji wiceszefa MSZ, Piotra Wawrzyka. Jakub Osajda to druga osoba w MSZ, która straciła pracę po nagłośnieniu afery.

Wiceminister Piotr Wawrzyk został odwołany przez premiera Mateusza Morawieckiego i stracił funkcję w MSZ 31 sierpnia, polityk zniknął też z list wyborczych PiS. Jak podawał Onet, Wawrzyk został zdymisjonowany, ponieważ miał pomagać swoim współpracownikom stworzyć nielegalny kanał przerzutu imigrantów z Azji i Afryki przez Europę do Stanów Zjednoczonych. Z publikacji Onetu wynikało, że Wawrzyk przygotowywał listy osób, którym wizy miały być przyznawane w pierwszej kolejności, po czym przekazywał je konsulom. W ramach takiego procederu wizy do Polski mieli - podawał portal - dostać fałszywi filmowcy z Indii, którzy odnaleźli się potem na granicy USA z Meksykiem.

31 sierpnia, na kilka godzin przed dymisją Wawrzyka, w MSZ mieli zjawić się funkcjonariusze CBA - informowała "Rzeczpospolita". Oficjalnym powodem dymisji wiceministra był "brak satysfakcjonującej współpracy".

Afera wizowa: Pierwsze aresztowania

W czwartek 14 września pełnomocnik rządu do spraw bezpieczeństwa przestrzeni informacyjnej RP Stanisław Żaryn oświadczył, że pierwsze sygnały dotyczące nieprawidłowości w wydawaniu wiz dotarły do CBA w lipcu 2022 roku.

Czytaj więcej

Dlaczego PiS ujawnia tajne plany obrony Polski i co ma to wspólnego z aferą wizową?

W marcu 2023 roku wszczęte zostało śledztwo w sprawie płatnej protekcji przy przyśpieszaniu procedur wizowych w przypadku kilkuset wniosków wizowych składanych w ciągu półtora roku.

W toku śledztwa prokurator ustalił, że nieprawidłowości dotyczyły polskich placówek dyplomatycznych w Hongkongu, Tajwanie, Zjednoczonych Emiratach Arabskich, Indiach, Arabii Saudyjskiej, Singapurze, Filipinach i Katarze, tym samym nie dotyczą one krajów afrykańskich. Zastępca dyrektora departamentu ds. Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej Daniel Lerman dodał, że więcej niż połowa wspomnianych wniosków została rozpatrzona odmownie.

Podczas konferencji prasowej Żaryn i Lerman przekazali, że w sprawie tzw. afery wizowej siedem osób usłyszało zarzuty, trzy osoby zostały tymczasowo aresztowane. Według przekazanych w czwartek informacji wśród osób, które usłyszały zarzuty, nie ma urzędników państwowych.

Kontrola NIK, orędzia Grodzkiego i Witek

Kontrolę w MSZ, w związku z aferą wizową, zapowiedziała Najwyższa Izba Kontroli.

W piątek 15 września, komentując aferę wizową orędzie wygłosił marszałek Senatu Tomasz Grodzki (Koalicja Obywatelska).Dzień później w odpowiedzi orędzie wygłosiła marszałek Sejmu Elżbieta Witek (Prawo i Sprawiedliwość), zarzucając Grodzkiemu "próby okłamania i wprowadzenia w błąd Polaków".

Trzej byli premierzy wskazują w swoim liście, że opinia publiczna w Polsce została w ostatnich dniach zbulwersowana  informacjami o setkach tysięcy wiz, które miały wydawać migrantom spoza Europy  polskie instytucje rządowe.

Belka, Cimoszewicz i Miller zauważają, że wiceminister spraw zagranicznych został zdymisjonowany w trybie natychmiastowym, ale o przyczynach dymisji opinia publiczna nie została poinformowana i jest pozbawiona wiarygodnych informacji.

Pozostało 92% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Kup teraz
Dyplomacja
Członek SS-Galizien w parlamencie Kanady. Przedstawicielka króla: To był szok
Materiał Promocyjny
Podróżuj ekologicznie! Program Fundusze Europejskie dla zrównoważonej mobilności
Dyplomacja
Czy Orban widzi Ukrainę w UE? "Nie znamy nawet jej terytorium"
Dyplomacja
USA oferują 5 mln dol. za informacje o zabójcach kandydata na prezydenta
Dyplomacja
Górski Karabach to nie wszystko. Turcja wypycha Rosję. A co zyska Władimir Putin?
Materiał Promocyjny
„Skoro wiemy, że damy radę, to zróbmy to”. Oto ludzie, którzy tworzą Izerę
Dyplomacja
Były szef MSZ w rządzie PiS o zbożu: Polska obiektywnie sprzyja interesom Moskwy
Dyplomacja
Szef MSZ Białorusi: Mój kraj potrzebuje broni atomowej, bo Polska się zbroi