Niemcy wzywają polskiego ambasadora w sprawie afery wizowej

Niemcy wezwały we wtorek polskiego ambasadora, a minister spraw wewnętrznych Nancy Faeser rozmawiała z szefem polskiego MSW, aby omówić zarzuty dotyczące afery związanej z wizami dla migrantów, która wstrząsnęła polską polityką wewnętrzną - pisze Reuters.

Publikacja: 19.09.2023 17:08

Ambasador Nadzwyczajny i Pełnomocny RP w Republice Federalnej Niemiec  Dariusz Pawłoś

Ambasador Nadzwyczajny i Pełnomocny RP w Republice Federalnej Niemiec Dariusz Pawłoś

Foto: gov.pl

Na rząd w Warszawie spadła lawina krytyki za podejrzenia o współudział w systemie, w którym migranci mogli otrzymać wizy w przyspieszonym tempie i bez odpowiednich kontroli, po uiszczeniu opłat u pośredników.

Niemcy domagają się pilnych wyjaśnień dotyczących liczby wydanych wiz i narodowości osób, którym je przyznano.

Chcą także  wiedzieć, jakie środki zaradcze podejmuje polski rząd.

W piątek 15 września MSZ opublikowało komunikat, że "w związku z trwającymi ustaleniami w sprawie nieprawidłowości w procesie wydawania wiz minister spraw zagranicznych zdecydował (...) zwolnić ze stanowiska i rozwiązać umowę o pracę z dyrektorem Biura Prawnego i Zarządzania Zgodnością MSZ Jakubem Osajdą".

Czytaj więcej

Rząd przyjął uchwałę ws. nielegalnej imigracji. Kaczyński mówił o "najeździe", Morawiecki o Tusku

Kierowany przez Zbigniewa Raua resort poinformował też o przeprowadzeniu "nadzwyczajnej kontroli i audytu w Departamencie Konsularnym Ministerstwa Spraw Zagranicznych oraz wszystkich placówkach konsularnych RP", a także zdecydował się "wypowiedzieć umowy wszystkim firmom outsourcingowym, którym od 2011 r. powierzone zostały zadania związane z przyjmowaniem wniosków wizowych w wyniku zamknięcia 31 placówek decyzją ówczesnego szefa resortu Radosława Sikorskiego".

Afera wizowa zaczęła się od dymisji wiceszefa MSZ, Piotra Wawrzyka. Jakub Osajda to druga osoba w MSZ, która straciła pracę po nagłośnieniu afery.

Czytaj więcej

Afera wizowa: Hindusi dostają w Polsce wizy łatwiej niż w innych krajach

Wiceminister Piotr Wawrzyk został odwołany przez premiera Mateusza Morawieckiego i stracił funkcję w MSZ 31 sierpnia, polityk zniknął też z list wyborczych PiS. Jak podawał Onet, Wawrzyk został zdymisjonowany, ponieważ miał pomagać swoim współpracownikom stworzyć nielegalny kanał przerzutu imigrantów z Azji i Afryki przez Europę do Stanów Zjednoczonych. Z publikacji Onetu wynikało, że Wawrzyk przygotowywał listy osób, którym wizy miały być przyznawane w pierwszej kolejności, po czym przekazywał je konsulom. W ramach takiego procederu wizy do Polski mieli - podawał portal - dostać fałszywi filmowcy z Indii, którzy odnaleźli się potem na granicy USA z Meksykiem.

31 sierpnia, na kilka godzin przed dymisją Wawrzyka, w MSZ mieli zjawić się funkcjonariusze CBA - informowała "Rzeczpospolita". Oficjalnym powodem dymisji wiceministra był "brak satysfakcjonującej współpracy".

Afera wizowa: Pierwsze aresztowania

W czwartek 14 września pełnomocnik rządu do spraw bezpieczeństwa przestrzeni informacyjnej RP Stanisław Żaryn oświadczył, że pierwsze sygnały dotyczące nieprawidłowości w wydawaniu wiz dotarły do CBA w lipcu 2022 roku.

W marcu 2023 roku wszczęte zostało śledztwo w sprawie płatnej protekcji przy przyśpieszaniu procedur wizowych w przypadku kilkuset wniosków wizowych składanych w ciągu półtora roku.

W toku śledztwa prokurator ustalił, że nieprawidłowości dotyczyły polskich placówek dyplomatycznych w Hongkongu, Tajwanie, Zjednoczonych Emiratach Arabskich, Indiach, Arabii Saudyjskiej, Singapurze, Filipinach i Katarze, tym samym nie dotyczą one krajów afrykańskich. Zastępca dyrektora departamentu ds. Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej Daniel Lerman dodał, że więcej niż połowa wspomnianych wniosków została rozpatrzona odmownie.

Podczas konferencji prasowej Żaryn i Lerman przekazali, że w sprawie tzw. afery wizowej siedem osób usłyszało zarzuty, trzy osoby zostały tymczasowo aresztowane. Według przekazanych w czwartek informacji wśród osób, które usłyszały zarzuty, nie ma urzędników państwowych.

Kontrola NIK, orędzia Grodzkiego i Witek

Kontrolę w MSZ, w związku z aferą wizową, zapowiedziała Najwyższa Izba Kontroli.

Czytaj więcej

Marszałek Grodzki w mediach publicznych o aferze wizowej: Ta prawda musi dotrzeć wszędzie

W piątek 15 września, komentując aferę wizową orędzie wygłosił marszałek Senatu Tomasz Grodzki (Koalicja Obywatelska). Dzień później w odpowiedzi orędzie wygłosiła marszałek Sejmu Elżbieta Witek (Prawo i Sprawiedliwość), zarzucając Grodzkiemu "próby okłamania i wprowadzenia w błąd Polaków".

Na rząd w Warszawie spadła lawina krytyki za podejrzenia o współudział w systemie, w którym migranci mogli otrzymać wizy w przyspieszonym tempie i bez odpowiednich kontroli, po uiszczeniu opłat u pośredników.

Niemcy domagają się pilnych wyjaśnień dotyczących liczby wydanych wiz i narodowości osób, którym je przyznano.

Pozostało 93% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Kup teraz
Dyplomacja
Viktor Orbán: Nie chcemy, aby chleb wypiekano z ukraińskiego zboża niepewnej jakości, a nie z dobrego, węgierskiego
Materiał Promocyjny
Zrównoważony transport miejski w Polsce Wschodniej: program Fundusze Europejskie
Dyplomacja
Dlaczego wybuchł kryzys zbożowy? Rosyjska agencja cytuje prezydenckiego ministra
Dyplomacja
Ukraiński żołnierz dywizji SS nazwany bohaterem w Kanadzie. Są przeprosiny
Dyplomacja
Gen. Waldemar Skrzypczak o słowach Mateusza Morawieckiego: To po prostu działanie antypolskie
Materiał Promocyjny
Politechnika Śląska uruchamia sieć kampusową 5G
Dyplomacja
Kreml komentuje spór między Polską a Ukrainą. "Napięcie będzie się pogłębiać"
Dyplomacja
Andrzej Duda łagodzi konflikt z Ukrainą. Mówi o "sojuszu na setki lat"