Marszałek Grodzki w mediach publicznych o aferze wizowej: Ta prawda musi dotrzeć wszędzie

- Korupcja na najwyższych szczeblach władzy, sprowadzenie bezpośredniego zagrożenia na nas wszystkich. I to przez ludzi, którzy mają usta pełne frazesów o bezpieczeństwie - mówił w orędziu, transmitowanym także w mediach publicznych, marszałek Senatu Tomasz Grodzki.

Publikacja: 15.09.2023 20:34

Marszałek Senatu Tomasz Grodzk

Marszałek Senatu Tomasz Grodzk

Foto: Łukasz Kamiński, Kancelaria Senatu

Grodzki zaapelował do widzów mediów publicznych, by ci, którzy jeszcze nie słyszeli o aferze wizowej, zasięgnęli informacji w różnych źródłach.

- Porozmawiajcie z sąsiadami, ze swoimi dziećmi i wnukami. Ta prawda musi dotrzeć wszędzie - powiedział Grodzki.

Marszałek wprost powiedział, że aby przekazać informacje dotyczące afery, zdecydował się na formę orędzia, aby media publiczne musiały, zgodnie z prawem, je wyemitować.

Czytaj więcej

Afera wizowa w MSZ. „To może być game changer”

Grodzki przekazał, że "najwyżsi urzędnicy państwowi zorganizowali na szeroką skalę transport ludzi do Polski".

- Jak donoszą media, ponad 250 tys. wiz pracowniczych zostało wydanych obywatelom państw afrykańskich i azjatyckich, również muzułmańskich w ciągu ostatnich 30 miesięcy - mówił marszałek. - W ten sposób setki tysięcy osób znalazły się na terenie naszego kraju z uprawnieniami do pracy. Internet obiegają zdjęcia kolejek przed polskimi konsulatami w krajach Afryki i Azji i filmy, na których jedni imigranci radzą drugim, jak najprościej zdobyć polską wizę.

Grodzki podkreślił, że transfer ludzi odbywał się praktycznie bez żadnej kontroli, co mogło spowodować wjazd na teren UE setek osób uznanych za terrorystów, zagrażających bezpieczeństwu.

Marszałek powiedział, że to największa afera w Polsce w XXI wieku: - Korupcja na najwyższych szczeblach władzy, sprowadzenie bezpośredniego zagrożenia na nas wszystkich. I to przez ludzi, którzy mają usta pełne frazesów o bezpieczeństwie - mówił.

Marszałek Senatu zadaje pytania władzy

Grodzki skierował do przedstawicieli władzy pięć pytań. Wymienił prezydenta Andrzeja Dudę, premiera Mateusza Morawieckiego, wicepremiera Jarosława Kaczyńskiego, ministra spraw zagranicznych Zbigniewa Raua i ministra spraw wewnętrznych i administracji Mariusza Kamińskiego:

Od kiedy wiedzieliście o tym procederze i jego skali?

Kto z was, waszych współpracowników czy urzędników korzystał materialnie na tym przerzucie?

Kto stał na czele tego gangu, a kto został przez władze wyznaczony na kozła ofiarnego?

Czy otrzymaliście sygnały od państw sojuszniczych z NATO, że wśród wpuszczanych przez was migrantów są też osoby podejrzewane o terroryzm?

Kiedy odpowiecie na te pytania opinii publicznej na otwartej konferencji?

Czytaj więcej

Płatna protekcja przy polskich wizach. Kto był „mózgiem” procederu i kto usłyszał zarzuty?

Marszałek Grodzki powiedział, że afera wizowa rujnuje reputację Polski "jako odpowiedzialnego członka demokratycznej wspólnoty wolnego świata" i naraża jej bezpieczeństwo, dlatego musi zostać dogłębnie wyjaśniona.

"Czas nie pozwala na przedstawienie wszystkich afer PIS-u, których liczba idzie w dziesiątki, a o których Państwo w telewizji publicznej być może nie słyszeli. Głośno mówiliśmy o nich w Senacie Rzeczypospolitej Polskiej podczas kończącej się X kadencji. Dzięki niezłomnej postawie pań i panów senatorów demokratycznej większości, broniących wytrwale Konstytucji, praworządności, praw kobiet, dzieci, osób chorych i z niepełnosprawnościami zapracowaliśmy na miano „reduty demokracji”, w której dobro zwycięża zło, a prawda triumfuje nad kłamstwem. I teraz też tak będzie" - zakończył Grodzki. .

Grodzki zaapelował do widzów mediów publicznych, by ci, którzy jeszcze nie słyszeli o aferze wizowej, zasięgnęli informacji w różnych źródłach.

- Porozmawiajcie z sąsiadami, ze swoimi dziećmi i wnukami. Ta prawda musi dotrzeć wszędzie - powiedział Grodzki.

Pozostało 92% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Polityka
Paweł Kukiz o nowym ruchu politycznym. "Siła pomiędzy PiS-em a Konfederacją"
Polityka
Wspólny kandydat koalicji rządzącej na prezydenta w 2025 to szanse, ale i ryzyka
Polityka
Nie żyje Andrzej Milczanowski. Były szef MSW miał 85 lat
Polityka
Radosław Sikorski o żądaniach Marka Magierowskiego. „Ponawiam swój wniosek”
Materiał Promocyjny
Mała Księgowość: sprawdzone rozwiązanie dla małych i średnich przedsiębiorców
Polityka
Jan Krzysztof Ardanowski oficjalnie: wychodzę z PiS, stworzę nową partię