Rosja: ryzyko starcia nuklearnego jest na najwyższym poziomie od dziesięcioleci

Wiceminister spraw zagranicznych Rosji Siergiej Riabkow stwierdził, że zagrożenie starciem nuklearnym jest na najwyższym poziomie od kilkudziesięciu lat.

Publikacja: 22.03.2023 22:12

Rosja: ryzyko starcia nuklearnego jest na najwyższym poziomie od dziesięcioleci

Foto: AFP

Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 392

Napięte stosunki między Rosją a Stanami Zjednoczonymi pogorszyły się od czasu inwazji Rosji na Ukrainę w ubiegłym roku. W lutym Moskwa wycofała się z traktatu ze Stanami Zjednoczonymi o redukcji broni jądrowej New START.

Przemawiając na konferencji zatytułowanej "Świat bez START: co dalej", Siergiej Riabkow powiedział, że na razie "nie ma mowy" o przywróceniu przez Rosję traktatu, krytykując to, co nazwał "wrogim kursem" Waszyngtonu wobec Moskwy.

- Nie chciałbym zanurzać się w dyskusję o tym, czy prawdopodobieństwo konfliktu nuklearnego jest dziś wysokie, ale jest wyższe niż cokolwiek, co mieliśmy przez ostatnie kilka dekad, ujmijmy to w ten sposób - cytowała wiceministra agencja prasowa Interfax.

Czytaj więcej

Rosja przekazała USA notę o zawieszeniu udziału w traktacie New START

Riabkow powiedział, że Rosja jest zaangażowana w utrzymanie świata "bezpiecznym i wolnym" od groźby wojny nuklearnej, ale dodał później, że interesy nie mogą być kontynuowany jak zwykle, biorąc pod uwagę, że Moskwa jest obecnie "w stanie de facto otwartego konfliktu ze Stanami Zjednoczonymi".

Traktat New START między Stanami Zjednoczonymi a Rosją wszedł w życie w 2011 roku. Umowa ograniczała liczbę głowic jądrowych, które mogły posiadać oba państwa. Każda ze stron była też upoważniona do przeprowadzenia do 18 inspekcji rocznie w celu kontrolowania realizacji ograniczeń.

Dyplomacja
Niemcy nakazują Rosji zamknięcie jej placówek dyplomatycznych
Dyplomacja
Kandydatka na sekretarza generalnego NATO twierdzi, że nią nie jest
Dyplomacja
Kosowo: Żołnierze z Polski pilnują ratusza w Zvečan. Rosja wspiera Serbów
Dyplomacja
USA mówią, że nie popierają ataków na Rosję. Rosyjski ambasador: Czyli zachęcają
Materiał Promocyjny
ESG - Raportowanie w praktyce – IV edycja
Dyplomacja
"Lex Tusk". MSZ wydał oświadczenie ws. "uwag sojuszników". Wskazuje na USA
Dyplomacja
Zełenski przekonuje Koreę Płd. że zestawy przeciwlotnicze to nie broń