Para pand: Tuan Tuan i jego partnerka Yuan Yuan została przekazana Tajwanowi przez chińskie władze w 2008 roku. Intencją przekazania zwierząt, było naprawianie napiętych stosunków między państwami. Pekin uprawiał wówczas "dyplomację pand" polegającą na przekazywaniu misiów krajom, z którymi chciał ocieplić stosunki. Przez lata pandy były maskotkami zoo w Tajpej.

W sierpniu tego roku pracownicy zoo zauważyli, że jedno ze zwierzą zaczęło cierpieć na napady padaczkowe. Mimo narastającego konfliktu Tajpej i Pekinu, pod koniec października ogród zoologiczny w stolicy Tajwanu zaprosił chińskich weterynarzy, by zajęli się chorą pandą. Badania wykazały, że zwierzę ma uszkodzenie mózgu. Mimo podawania specjalistycznych leków, stan 18-letniego Tuan Tuan się pogarszał. W ostatnich dniach ogród zoologiczny wydał oświadczenie, że sytuacja stała się nieodwracalna, a lekarze nie mogą już już mu pomóc. Zwierzę zmarło w sobotę.

Tuan Tuan i Yuan Yuan były wielkimi atrakcjami zoo w Tajpej. Para została rodzicami dwóch samiczek Yuan Zai w 2013 roku i Yuan Bao w 2020 roku.

Czytaj więcej

Maleńka panda z Tajpej