Aktualizacja: 20.03.2025 00:52 Publikacja: 14.11.2022 21:09
Foto: EPA/XINHUA /LI XUEREN
– Znam go dobrze, on zna mnie. Musimy tylko wyznaczyć „czerwone linie” i najważniejsze rzeczy dla każdego z nas – powiedział przed spotkaniem Biden. Zaraz po spotkaniu mówił dziennikarzom, że wierzy, iż nie będzie „nowej zimnej wojny” – z Chinami. I że nie myśli, by próba chińskiej inwazji na Tajwan była nieuchronna.
Nikt się nie łudzi, by rozmowy mogły w znacznym stopniu polepszyć stosunki dwóch państw dominujących na świecie. W ostatnich latach nie były one najlepsze, ale stanęły na krawędzi kryzysu, gdy w sierpniu szefowa Izby Reprezentantów Nancy Pelosi odwiedziła Tajwan. Pekin, uważający go za część swego terytorium, odpowiedział ponadtygodniowymi manewrami wojskowymi wokół wyspy, zmuszając USA do wysłania tam zespołów lotniskowców.
Prezydent Trump wycofał się z potencjalnej umowy z Ukrainą dotyczącej wydobycia minerałów ziem rzadkich - sugerują media. Zamiast tego proponuje, aby USA przejęły jej elektrownie jądrowe. "FT": Pokojowe ambicje Trumpa słabną.
Prezydent Wołodymyr Zełenski w oficjalnym wpisie na X podsumował rozmowę z Donaldem Trumpem. Napisał, że zaczął od podziękowania prezydentowi za jego wysiłki na rzecz doprowadzenia do zawieszenia broni.
Wołodymyr Zełenski rozmawiał z Donaldem Trumpem. O rozmowie poinformował zastępca szefa personelu Białego Domu Dan Scavino. Dotyczyła wczorajszych ustaleń między Trumpem a Putinem, a prezydent USA nazwał ją "bardzo dobrą".
Myślę, że dobrze by było, gdybyśmy porozmawiali z prezydentem Trumpem i dowiedzieli się szczegółowo, co Rosjanie zaoferowali Amerykanom lub co Amerykanie zaoferowali Rosjanom - powiedział dziennikarzom przebywający w Finlandii prezydent Wołodymyr Zełenski.
„Proces ten jest teraz w pełni skuteczny i mamy nadzieję, że ze względu na dobro ludzkości wykonamy zadanie!” - tak Donald Trump ocenił w mediach społecznościowych przebieg negocjacji z prezydentem Rosji Władimirem Putinem dotyczących zawieszenia broni na Ukrainie.
Polityka klimatyczna i rynek energii w Polsce: podstawy prawne, energetyka społeczna. praktyczny proces powołania i rejestracji spółdzielni energetycznych oraz podpisania umowy z OSD
„Kluczowym warunkiem zapobieżenia eskalacji konfliktu na Ukrainie musi być całkowite zaprzestanie zagranicznej pomocy wojskowej i dostarczanie informacji wywiadowczych Kijowowi” - takie między innymi informacje podają rosyjskie media po rozmowie Putina z Trumpem.
Jazda na motocyklu to z całą pewnością wielka przyjemność, o czym zaświadczy każdy, kto chociaż raz miał okazję – legalnie, podkreślmy – poprowadzić maszynę na dwóch kołach.
Amerykański bank centralny utrzymał główną stopę procentową w przedziale 4,25 - 4,5 proc.
Drogą ustępstw Donald Trump nie zmusi agresora do zatrzymania wojny. Wręcz przeciwnie, ustępstwa zachęcają dyktatorów do jeszcze większej agresji. Pamiętamy to z czasów układu monachijskiego – mówi „Rzeczpospolitej” Witalij Portnikow, ukraiński politolog i publicysta.
Ani dostaw broni dla Ukrainy, ani europejskiej misji pokojowej nad Dnieprem – takie warunki zawieszenia broni Władimir Putin przedstawił Donaldowi Trumpowi. Jeśli prezydent USA na nie przystanie, Polska stanie przed fundamentalnym dylematem: posłuchać Waszyngtonu czy razem z europejskimi sojusznikami nadal wspierać Ukraińców?
- Bezwarunkowe, pełne zawieszenie broni to jeden z pierwszych kroków na drodze do pokoju - mówił w Helsinkach, w czasie wspólnej konferencji prasowej z prezydentem Finlandii Alexandrem Stubbem, prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski.
„Czy uważa Pan/Pani, że działania Donalda Trumpa są dobre czy też złe dla Polski?” - takie pytanie zadano uczestnikom sondażu Opinia24 dla RMF FM.
Donald Trump i Władimir Putin uzgodnili częściowe zawieszenie broni na Ukrainie, ale Rosja stawia warunki. W Polsce rośnie poparcie dla deregulacji gospodarki, a na GPW spółki wypłacą rekordowe dywidendy. Tymczasem Chiny starają się przyciągnąć zagranicznych inwestorów.
USA mogą zrezygnować z obsadzania stanowiska Naczelnego Dowódcy Sił Sojuszniczych NATO w Europie (SACEUR) - informuje NBC News.
Radosław Sikorski skomentował decyzję Donalda Trumpa słowami, że Wolnej Europy słuchał w dzieciństwie, dzięki czemu został antykomunistą. Nie podzielił się jednak swymi doświadczeniami w zakresie likwidacji samodzielności nadającej w języku białoruskim telewizji Biełsat.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas