Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 164

- Porozumieliśmy się z Putinem, ws. płatności w rublach za sprzedawany (przez Rosję) gaz. Mamy nadzieję, że przyniesie to finansowy zysk obu stronom - powiedział Erdogan, cytowany przez agencję Anatolia.

Erdogan rozmawiał z Putinem w piątek, w Soczi.

Prezydent Turcji mówił też o współpracy Federacji Rosyjskiej z Turcją w zakresie zapewnienia bezpiecznego eksportu zboża z Ukrainy, szlakiem przez Morze Czarne (Turcja i Rosja są stronami porozumienia zawartego 22 lipca w tej sprawie).

Erdogan miał też powiedzieć, że Turcja mogłaby być miejscem negocjacji Putina z Wołodymyrem Zełenskim, które miałyby doprowadzić do pokoju w regionie.

Czytaj więcej

Cztery godziny rozmów w Soczi. Putin i Erdogan przyjęli wspólne oświadczenie

Prezydent Turcji poinformował też, że na zaproszenie Putina weźmie udział w spotkaniu Szanghajskiej Organizacji Współpracy, które odbędzie się we wrześniu w Uzbekistanie.

Dzień wcześniej wicepremier Rosji, Aleksandr Nowak poinformował, że Rosja i Turcja przechodzą na płatność za rosyjski gaz w rublach, w wyniku porozumienia osiągniętego między prezydentami Rosji i Turcji.

Nowak mówił, że Rosja rocznie dostarcza Turcji ok. 26 mld m3 gazu.

Autopromocja
Specjalna oferta letnia

Pełen dostęp do treści "Rzeczpospolitej" za 5,90 zł/miesiąc

KUP TERAZ

Rosja przestała tłoczyć gaz m.in. do Polski w związku z tym, że polski odbiorca - PGNiG - nie zgodził się na płatność za rosyjski gaz w rublach.