Separatyści zaczną wykonywać karę śmierci w 2025 roku. Przez rozstrzelanie

Separatyści z tzw. Donieckiej Republiki Ludowej, samozwańczej, separatystycznej republiki istniejącej na terytorium ukraińskiego Donbasu, zaczną wykonywać karę śmierci w 2025 roku - wynika ze znowelizowanego Kodeksu karnego republiki, której podmiotowość uznają tylko Rosja, Syria, Osetia Południowa i Abchazja (dwa ostatnie podmioty nie cieszą się międzynarodowym uznaniem).

Publikacja: 01.07.2022 13:42

Aiden Aslin, Brytyjczyk skazany na śmierć za walkę w obronie Ukrainy

Aiden Aslin, Brytyjczyk skazany na śmierć za walkę w obronie Ukrainy

Foto: PAP/EPA

Dotychczas w Donieckiej Republice Ludowej kara śmierci była dozwolona, ale nie istniały przepisy, które regulowałyby jak ją wykonywać. Teraz, po nowelizacji Kodeksu karnego, w separatystycznej republice, karę śmierci będzie można wykonywać poczynając od 2025 roku.

Sąd Donieckiej Republiki Ludowej skazał na śmierć dwóch Brytyjczyków - Aidena Aslina i Shuana Pinnera oraz Marokańczyka Brahima Saadouna - za udział w walkach na Ukrainie. Skazanym zarzucano, że walczyli na Ukrainie jako najemnicy, mimo że wchodzili w skład regularnych jednostek ukraińskiej armii.

Głowa samozwańczej republiki dysponuje prawem łaski w przypadku każdego skazanego na śmierć

Nie wiadomo co nowe przepisy, które znalazły się w na oficjalnej stronie parlamentu separatystycznej republiki, oznaczają dla trojga skazanych na śmierć - zauważa Reuters.

Nowy Kodeks karny, który wszedł w życie w piątek stanowi, że kara śmierci powinna być wykonywana przez pluton egzekucyjny i że głowa republiki dysponuje prawem łaski w przypadku każdego skazanego na śmierć.

Czytaj więcej

Pieskow o skazanych Brytyjczykach: Rosja już nie przestrzega zaleceń ETPC

Europejski Trybunał Praw Człowieka nakazał w czwartek Rosji zapewnienie, że skazani w Donieckiej Republice Ludowej na śmierć Brytyjczycy i Marokańczyk nie zostaną straceni. Kreml uważa jednak, że orzeczenia Trybunału nie są dla niego wiążące, ponieważ Rosja wycofała się z jego prac po inwazji na Ukrainę.

Przywódcy Donieckiej Republiki Ludowej, podobnie jak innej separatystycznej republiki w Donbasie, Ługańskiej Republiki Ludowej, wyrażają chęć dołączenia do Rosji jako podmioty Federacji Rosyjskiej. Politycy z Donieckiej Republiki Ludowej deklarują, że po wejściu w skład Rosji będą przestrzegać obowiązującego w Rosji moratorium na karę śmierci.

Dyplomacja
Chiński lotniskowiec przepłynął przez Cieśninę Tajwańską
Dyplomacja
Senator USA w Kijowie: Nie możemy wycofać się z pomocy dla Ukrainy. Chiny patrzą
Dyplomacja
Trwają poszukiwania nowego sekretarza generalnego NATO. Czy będzie to kobieta?
Dyplomacja
Rosyjskie MSZ wzywa dyplomatów USA w sprawie wypowiedzi doradcy Białego Domu
Materiał Promocyjny
ESG - Raportowanie w praktyce – IV edycja
Dyplomacja
Kanclerz Niemiec zapowiada, że będzie chciał porozmawiać z Putinem
Dyplomacja
UE: Cła na towary z Ukrainy zawieszone na kolejny rok