Brytyjczycy Shaun Pinner i Aiden Aslin oraz Marokańczyk Saaudun Brahim zostali kazani na śmierć pod zarzutem brania udziału w walkach na Ukrainie w roli najemników.

Rodzina i obrońcy skazanych uważają, że wszystkich trzech powinna objąć ochroną Konwencja Genewska. Zdaniem sądu w samozwańczej Donieckiej Republice Ludowej, mężczyźni walczyli jako najemnicy i dlatego przepisy konwencji ich nie dotyczą.

Czytaj więcej

ETPC wstrzymuje egzekucję Brytyjczyków walczących w Ukrainie

Europejski Trybunał Praw Człowieka w Strasburgu poinformował dziś, że wydał środki, które mają zapobiec egzekucji skazanych na śmierć Brytyjczyków, walczących w Siłach Zbrojnych Ukrainy.

Trybunał stwierdził w oświadczeniu, że „wskazał w szczególności rządowi Federacji Rosyjskiej, zgodnie z Regułą 39 (środki tymczasowe) Regulaminu Trybunału, że powinien zapewnić, aby kara śmierci nałożona na skarżących nie była wykonana".

Rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow powiedział jednak, że Rosja uchwaliła w tym miesiącu ustawę, która usunęła ją spod jurysdykcji najwyższego europejskiego trybunału praw człowieka i dlatego nie jest związana tym nakazem.

- Los najemników zależy od DRL. Rosja nie przestrzega już zaleceń Trybunału w Strasburgu. To wszystko - skwitował Pieskow.