- Jestem politycznie otwarty na pomysł zajmowania zagranicznych aktywów Rosyjskiego Banku Centralnego - stwierdził Lindner dodając, że takie propozycje były omawiane między przedstawicielami państw tworzących grupę G7, a także między przedstawicielami państw należących do UE.
- W kwestii aktywów należących do prywatnych podmiotów, musimy sprawdzić co jest prawnie możliwe - zaznaczył Lindner.
Czytaj więcej
Nie potrzeba zgody Federacji Rosyjskiej, by Rosja zapłaciła reparacje Ukrainie - oświadczył przewodniczący Rady Najwyższej (jednoizbowy ukraiński parlament), Rusłan Stefanczuk.
- Musimy szanować praworządność, nawet jeśli mówimy o rosyjskich oligarchach - dodał,
W kwestii polityki fiskalnej UE Lindner stwierdził, że może być gotowy na kompromis ws. podejścia do zasad obowiązujących państwa UE jeśli chodzi o zadłużenie publiczne.
W kwestii aktywów należących do prywatnych podmiotów, musimy sprawdzić co jest prawnie możliwe
Christian Lindner, minister finansów Niemiec
Lindner podkreślił, że choć nie wspiera reformy polegającej na złagodzeniu kryterium z Maastricht (w traktacie z Maastricht ustalono, że deficyt sektora finansów publicznych nie może przekraczać 3 procent PKB, a dług publiczny 60 procent produktu krajowego brutto) to jednak, jak dodał, reguły fiskalne muszą być "bardziej realistyczne i efektywne".
- Celem wszystkich gospodarek jest wzrost i zrównoważone finanse publiczne. Sugeruję połączenie wiarygodnych, długoterminowych ścieżek redukcji długu publicznego z elastycznym zarządzaniem celami średnioterminowymi - powiedział minister finansów Niemiec.