To pierwsza rozmowa szefa Pentagonu i ministra obrony Rosji od blisko trzech miesięcy. Ostatni raz Lloyd Austin i Siergiej Szojgu rozmawiali 18 lutego, na niespełna tydzień przez początkiem inwazji wojsk rosyjskich na Ukrainę.

O rozmowie poinformował w piątek rzecznik amerykańskiego Departamentu Obrony John Kirby. "Sekretarz Austin wezwał do natychmiastowego zawieszenia broni na Ukrainie i podkreślił znaczenie utrzymania linii komunikacyjnych" - przekazał Kirby.

Czytaj więcej

Miedwiediew ostrzega przed wojną nuklearną Rosji z NATO i mówi, że straszy nią Zachód

Informację o tym, że doszło do rozmowy, potwierdziło rosyjskie Ministerstwo Obrony. Według tego źródła, Szojgu omówił z sekretarzem obrony USA aktualne kwestie dotyczące bezpieczeństwa międzynarodowego, w tym sytuację na Ukrainie. Rosyjski resort podał, że do rozmowy ministra obrony Federacji Rosyjskiej z szefem Pentagonu doszło z inicjatywy strony amerykańskiej.

Wojna na Ukrainie, którą Kreml nazywa "specjalną operacją wojskową", trwa od ponad jedenastu tygodni. Wojska rosyjskie rozpoczęły inwazję 24 lutego od północy, z południa i ze wschodu. W związku z agresją na Ukrainę szereg państw i organizacji międzynarodowych nałożyło sankcje na Rosję, jej władze, rosyjskich oligarchów oraz rosyjskie przedsiębiorstwa.